Nuori partiotyttö putosi unohtuneeseen noin viisi metriä syvään kaivoon pihtiputaalaisessa Sallilan puistossa.
Tapaus sattui kesken partiolaisten leikin, kun maa yllättäen petti 11-vuotaan tytön alta.
Päivystävä palomestari Samuel Leppämäki kertoo, että tyttö oli saanut pidettyä itsensä hetken maan pinnalla, mutta oli sitten vajonnut kaivoon.
– Sitten vain lumpsahti, Leppämäki kertoo paikalla olleiden todistaneen.
Huhtikuussa kerroimme pojasta, joka putosi lumikasan läpi suoraan sadevesikaivoon.
0:51
Uhrin epäiltiin löytyvän kirkosta
Leppämäki uskoo, että paikalla on ollut aiemmin talo, josta on jäänyt jäljelle kaivo puisine kansineen. Nyt paikalla ei näkynyt lainkaan kantta, ja Leppämäki uskoo sen maatuneen ajan myötä.
– Aika jännä, että nyt vajosi. Mitään tällaista ei ole tapahtunut aiemmin. Tämä oli aika mystinen juttu, hän toteaa.
Puistoalue sijaitsee kirkon vieressä, ja pelastuslaitoksen saama tehtävä ”ihmisen pelastaminen ylhäältä/alhaalta” sai palomiehet aluksi epäilemään jonkun kiivenneen kirkkoon.

