Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Parranajofirma Gilletten mainos haastaa käsityksen miehisyydestä sekä vastustaa häirintää ja kiusaamista – kansa vaatii boikottia

0:53Parranajofirma Gilletten mainos vastustaa häirintää ja kiusaamista sekä haastoi käsityksen miehisyydestäKatso video: Tältä näytti Gilletten mainosvideo
Julkaistu 16.01.2019 14:23
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Parranajotuotteita valmistavan Gilletten uusi mainosvideo on saanut aikaan voimakasta keskustelua sosiaalisessa mediassa. Yhtiö sanoi pyrkivänsä haastamaan vanhan käsityksen miehisyydestä, mutta on arvostelijoiden mukaan epäonnistunut yrityksessään ja leimannut asiakkaansa ahdistelijoiksi. Monet kuitenkin myös kiittelevät mainosta rohkeudesta.

Gillette vaihtoi uuteen mainokseensa jo 30 vuotta vanhan mainoslauseensa ”The best that man can get” (”Parasta mitä mies voi saada”) muotoon "The best that a man can be" (”Parasta mitä mies voi olla”).

We believe -nimisessä mainosvideossa kysytään ”onko tämä parasta, mitä mies voi olla”. Samalla kun kuvissa näytetään seksuaalista häirintää, koulukiusaamista, seksismiä sekä vähättelyä ja aggressiivista käytöstä, videon äänissä kuullaan lauseita kuten ”pojat ovat aina poikia”.

Videon kertojaääni toteaa: ”Tätä on jatkunut jo liian pitkään. Tätä ei voi sivuuttaa nauramalla.”

”Miesten on saatettava toiset miehet vastuuseen”

Videossa on leikattuna myös kohta, jossa entinen amerikkalaisen jalkapallon puolustuspelaaja ja nykyinen näyttelijä Terry Crews totetaa: ”Miesten on saatettava toiset miehet vastuuseen”. Crews on kampanjoinut seksuaaliväkivallan uhrien puolesta.

Reilun puolentoista minuutin pituisen videon loppupuolella tunnelma muuttuu.

Loppupuolella näytetään, miten mies estää toista miestä ahdistelemasta naista. Toisessa kohdassa mies erottaa tappelevat pikkupojat toisistaan. Lopussa näytetään alle 10-vuotiaita poikalapsia. ”He ovat tulevaisuuden miehiä.”

– Vanhaan ei ole paluuta, sillä me uskomme siihen, mikä miehissä on parasta, lukija toteaa.

Katsottu miljoonia kertoja kahdessa päivässä

Mainosvideota on katsottu Youtubessa yli 2 miljoonaa kertaa vain kahden vuorokauden aikana.

Mainos on saanut kehuja rohkeudestaan ottaa kantaa ajankohtaiseen tärkeään aiheeseen. Kielteisesti suhtautuvien määrä näyttää kuitenkin sosiaalisessa mediassa olevan paljon kehuvia kommentteja suurempi.

Videosta on tykätty Youtubessa 23 000 kertaa. Peukaloa alaspäin videopalvelussa on kuitenkin näyttänyt lähes kymmenkertainen määrä eli 214 000 arvostelijaa.

"Miesvihaa" ja "feminististä propagandaa"

Mainoksen sosiaalisessa mediassa saamat kielteiset kommentit edustavat suurelta osin viime vuosina yleistyneen niin sanotun vaihtoehto-oikeiston valtavirtaa.

Videon on syytetty olevan ”feminististä propagandaa” ja sen on sanottu levittävän vihaa miehiä vastaan. Some-kriitikot ovat luvanneet olla jatkossa ostamatta yhtiön tuotteita.

– Yhtiönne asiakkaiden syyttäminen potentiaalisiksi seksuaalisiksi ahdistelijoiksi ja hyypiöiksi on varmasti kekseliäin mainoskampanja vuosikymmeniin, kommentoi salaliittoteoreetikoksi kuvailtu Paul Jospeh Watson.


– Olen ajanut partani 12-vuotiaasta Gillettellä ja isäni vielä pidempään. Enää en aja eikä aja isänikään. Ei enää koskaan, totesi eräs Twitter-nimimerkki.

– Gillette ei halua asiakkaikseen miehisiä miehiä. Annan heille sen, mitä he haluavat, sanoi puolestaan toinen Twitter-nimimerkki.

Gillette-tuotemerkin omistavalta Procter & Gamble -yhtiöltä on vaadittu myös anteeksipyyntöä.

Kielteisten mielipiteiden esittäjiä on myös arvosteltu ankarasti. Gilletteä on kiitelty hyvästä kampanjasta, joka koskee tärkeää aihetta. Samanlaisia kampanjoita on kaivattu lisää.

Kampanjasta suuttuneita on kuvailtu herkkähipiäisiksi.

– Gillette ei lopultakaan ole hyvä tuote herkälle iholle.

Gillette osasi odottaa kohua

Yhtiön edustaja sanoo, että Gillette osasi odottaa kuumaa väittelyä sosiaalisessa mediassa.

– Itse asiassa tämä keskustelu on välttämätöntä. Jos emme puhu tästä aiheesta, mitään muutosta ei koskaan tuli, sanoo Gilletten brändijohtaja Pankaj Bhalla CNN-uutiskanavan taloustoimitukselle.

CNN kertoo Gilleten tehneen mittavasti taustatyötä mainosta varten. Yhtiö sanoo puhuneensa useiden miesten kanssa eripuolilla Yhdysvaltoja ja kuulleensa asiantuntijoita.

Bhalla sanoi, että hän toivoo mainoksen näkevien miesten toimivan hyvinä esimerkkeinä ja roolimalleina.

Gilletten nettisivujen mukaan mainos on osa suurempaa kokonaisuutta, jonka päämääränä on vähentää meihisyyteen liittyviä negatiivisia sterotypioita.

– Pojatko ovat aina poikia? Ajatele uudelleen ja toimi liittymällä kampanjaamme, sanoo yhtiö Twitter-päivtyksessään.

Gillette itse lupaa lahjoittaa vuodessa miljoona dollaria kolmen vuoden ajan kansalaisjärjestöille, jotka toimivat positiivisen miehen mallin puolesta.

Kampanjan tärkein tarkoitus on kuitenkin tietysti myydä parranajotuotteita. Vanha markkinointitotuus sanookin, että kaikki julkisuus on hyää julkisuutta.

Lähteet: BBC, CNN

Lisää aiheesta:

Miljoonien seuraama Barrett, 35, julkaisee lapsia somessa ahdistelevien kuvia – nyt häntä maalittaa äärioikeistoTämä kuva oli monille lähes liikaa – mainoksessa näkyy tamponin naru: "Kohtasimme niin paljon esteitä..."Miesvaltaisella alalla opiskeleva Claire, 22, kuvasi pysäyttävän videon – tuttua liian monelle naiselle: "Tätä tapahtuu päivittäin"Konservatiivit raivostuivat häämainoksesta, jossa oli naispari – kanava perui ensin mainoksen ja sitten mainoksen perumisen: "Olemme aidosti pahoillamme"Tunnettu kuukautissuojamerkki poistaa paketistaan viittaukset naisiin – somekeskustelu räjähti uutisestaGilletten uudessa mainoksessa sukupuolensa korjannut poika ajaa partansa ensimmäistä kertaa – videolla liki miljoona katselukertaa
Me TooMainontaTasa-arvoHäirintäKiusaaminenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Me Too
  • Eilen12:47
    Matleena Kuusniemi

    Matleena Kuusniemi pettyi naisten käytökseen – muistelee nyt kohua: "Tuntui paskamaiselta"

  • 30.5.06:38
    Häirintä

    Kohukampanja nosti esiin punkin mädät omenat: "Tärkeintä, mitä aikanani on tapahtunut"

  • 14.05.202413:37
    Cannes

    Cannesin elokuvajuhlien kulisseissa muhii Me too -kohu

  • 13.03.202421:15
    Sharon Stone

    Sharon Stone nimesi elokuvatuottajan, joka painosti häntä harrastamaan seksiä William Baldwinin kanssa

  • 30.11.202323:30
    Häirintä

    Long Play: Useat naislaulajat kertovat seksuaalisesta häirinnästä oopperatuotannoissa