Joskus vanhatkin rikokset voivat ratketa varsin yllättävällä tavalla.
Oulun poliisilaitoksen Facebook-sivuilla on kerrottu mielenkiintoinen tarina siitä, miten vanhatkin rikokset voivat selvitä. Nuori pari omisti aikoinaan vanhan rintamamiestalon pienellä paikkakunnalla. Koska pariskunta asui kauempana toisella paikkakunnalla, käytettiin taloa lähinnä kesäpaikkana.
90-luvun puolivälissä talolla kävi varas tai varkaita. Talosta oli viety jonkin verran tavaraa, mutta suurta rahallista arvoa niillä ei ollut.
– Pariskunnan emäntää harmitti vietävästi se, että rosvojen mukaan oli tarttunut sukulaisnaisen virkkaama sängynpeitto, jonka rouva oli itse saanut rippilahjaksi 80-luvun alkupuolella, ja sillä oli siten hänelle suunnatonta tunnearvoa, poliisi kirjoittaa Facebookissa.
Syyteoikeuskin vanheni
Vuodet kuluivat ja syyteoikeuskin ehti tässä välissä jo vanheta. Kaunis päiväpeitto oli naisen mielessä silloin tällöin. Pariskunta oli muuttanut takaisin samalle paikkakunnalle missä kesäpaikka oli.
Aina kirppareilla käydessään rouva katseli, olisiko virkatuissa päiväpeitoissa tuttu kuvio. Aikaa kului ja peitto jäi aina vaan enemmän unholaan, muttei kuitenkaan unohtunut kokonaan.
Sen jälkeen, kun kirppikset tulivat nettiin, nainen katsasti aina kotipaikkakunnan myynnissä olevat päiväpeitot, jos vaikka se oma rakas peitto olisi tullut sinne myyntiin.

