Hovioikeus määräsi hameen menetettäväksi rikoksentekovälineenä

LK hovioikeus
Helsingin hovioikeus piti voimassa käräjäoikeuden aiemman päätöksen hameen menettämisestä rikoksentekovälineenä.Lehtikuva
Julkaistu 24.06.2025 14:27

MTV UUTISET – STT

Helsingin hovioikeus on määrännyt pitkän hameen menetettäväksi valtiolle rikoksentekovälineenä. Varkausrikoksista tuomittu nainen oli piilottanut hameeseensa tavaroita.

Useita tuomioita kaikkiaan kymmenistä vuosina 2021–2024 tehdyistä anastusrikoksista saanut nainen oli hovioikeuden mukaan syyllistynyt varkauksiin kätkemällä tavaroita hameensa sisään.

Hameen päällys- ja sisäkankaan pystysauma oli revitty auki ja kankaat ommeltu alhaalta yhteen siten, että niiden väliin jää onkalo. Onkalo on mahdollistanut esineiden kätkemisen hameeseen. 

Hovioikeuden mukaan vaikuttaa siltä, että hametta on valmistamisen jälkeen muokattu varkausrikoksiin soveltuvaksi.

– On selvää, ettei takavarikoitua hametta ole yksinomaan tai pääasiallisesti tarkoitettu anastusrikosten tekemiseen, eikä sen tavanomaiseen käyttöön liity tällaista tarkoitusta, hovioikeus toteaa.

Hovioikeus katsoo, että hameen menettäminen on tarpeellinen turvaamistoimi siitä huolimatta, että hameella on omistajalleen merkittävä arvo.

Helsingin käräjäoikeus määräsi hameen menetettäväksi rikoksentekovälineenä viime lokakuussa. Nainen valitti päätöksestä Helsingin hovioikeuteen, joka tiistaina antamassaan ratkaisussa ei muuttanut käräjäoikeuden päätöstä.

Tuoreimmat aiheesta

Tuomiot