Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pariisi sai tarpeekseen: Sähköpotkulaudoille asetettiin hyvin tiukkoja rajoituksia – "Tämä ei voi jatkua"

1:27Pariisi kyllästyi sähköpotkulautoihinimago images / IP3press/ All Over Press
Julkaistu 07.06.2019 23:10

MTV UUTISET

Pariisin pormestari Anne Hidalgo vaatii laudoille nopeusrajoituksia ja haluaa kieltää ne puistoista.

Euroopan kaupunkeihin levinnyt villitys huristella sähköpotkulaudoilla on herättänyt päättäjät. Ensin Madrid ilmoitti viime syksynä rajoituksista ja nyt Pariisi seuraa perässä.

Pormestari Anne Hidalgo ilmoitti eilen, että kaupungin lautayrittäjät rajoittavat lautojen nopeuden nykyisestä 25 tuntikilometristä 20:een ja kävelykaduilla 8 kilometriin tunnissa. Jo aiemmin Pariisi on kieltänyt Madridin tavoin lautailun jalkakäytävillä.

Lisäksi Hidalgo haluaa rajoittaa villin yrittämisen toimiluvilla. Kun kaupungissa on nyt 12 toimijaa, Hidalgo tähtää vain kolmeen luvanvaraiseen ja sääntöjä noudattavaan yritykseen.

"Se on vapautta"

Kielloista piitataan kuitenkin vähän. Periaatteessa jalkakäytävillä ajelusta rapsahtaa jo nyt 135 euron sakko ja laudan jättämisestä pahaan paikkaan 35 euron hintalappu, mutta vapautta rakastavat lautailijat eivät välitä.

– Näillä pääsee kaikkialle vapaasti ja tämä on nykyaikainen tapa liikkua, sanoivat turistit Gulsha Turkista ja Csaba Unkarista uutistoimisto AP:lle.

Pormestari on kuitenkin raivoissaan.

– Joka viikko tulee uusia onnettomuuksia. Vammaiset ja lapset ovat vaarassa, ja jalankulkijoihin törmätään. Tämä ei voi jatkua, ja velvollisuuteni pormestarina on estää uusien uhrien tuleminen, Hidalgo sanoo.

Pariisissa huristelee 20 000 sähköpotkulautaa. Erityisesti turistit pitävät niistä, ja käyttäjistä arviolta kolmannes onkin kaupunkiin tutustujia.


Lisää aiheesta:

Ovela keksintö estää humalassa sähköpotkulautailun TampereellaPariisi päätyi radikaaliin ratkaisuun – sähköpotkulaudoille täyskieltoPariisi on kieltämässä sähköpotkulautojen vuokraamisenSähköpotkulaudat kuumentavat tunteita suurkaupungeissa maailmalla – joesta löytyi 500 lautaa Kölnissä, Madridissa rikkeistä jopa 200 euron sakotSähköpotkulautailu saattaa käydä kalliiksi Singaporessa – törttöilijälle voi napsahtaa tuntuva sakko- tai vankeusrangaistusKuoleman vaatinut sähköpotkulautaturma herättää keskustelua Ranskassa: "Kukaan ei edes ajattelisi ajavansa ajoradalla pyörällä ilman, että olisi opetellut"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • 18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat

  • 17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • 16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 15:01
    Pelastusoperaatiot

    Video: Mies varasti ambulanssin – potilas ja ensihoitaja sisällä