Karheasti edennyt paperin sopimusvääntö on jatkumassa neuvottelupöydässä. Neuvottelut keskiviikkona katkaissut Paperiliitto kertoi perjantaina olevansa valmis palaamaan neuvottelupöytään.
Paperiliiton puheenjohtaja Petri Vanhala sanoi, että Metsäteollisuuden keskiviikkona esittämän sopimusesityksen olivat tehneet Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset keskenään.
– Sellaiseen pöytään, missä mekin olemme mukana neuvottelemassa, ollaan valmiita palamaan, Vanhala sanoi STT:lle.
Paperiliiton perjantaina koolla ollut hallitus ei päättänyt uusista työtaistelutoimista, mutta valtuudet niiden aloittamiseen on edelleen liiton työehtosopimusneuvottelukunnalla. Ylityökielto paperiteollisuuden työpaikoilla jatkuu.
Vanhalan mukaan hallituksen kokouksessa keskusteltiin työtaistelun laajentamisesta jopa lakkoon.
– Yhteistuumin päädyttiin sitten siihen, että pyritään neuvottelemaan ratkaisua tähän ja mahdollisimman nopealla aikataululla, Vanhala sanoi.
"On hyvä, että Paperiliitto palaa nyt neuvottelupöytään"
Metsäteollisuuden työmarkkinajohtaja Nina Pärssinen sanoi, että heidän on vielä perjantaina tarkoitus sopia Paperiliiton kanssa neuvottelujen jatkoaikataulusta.