Työmarkkinakierroksella avainasemassa olevat Teollisuusliitto ja Teknologiateollisuus pohtivat tänään, miten ne jatkavat työehtosopimusneuvottelujaan lyhyen joulutauon jälkeen.
Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto kertoo STT:lle, ettei tilanne ole muuttunut sen jälkeen, kun osapuolet viime viikolla lähtivät valtakunnansovittelijan toimistolta.
Työntekijöitä edustava Teollisuusliitto ja työnantajien Teknologiateollisuus molemmat hylkäsivät valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan uusimman sovintoehdotuksen viime viikon perjantaina.
Sovintoehdotuksessa palkat olisivat nousseet yhteensä 2,4 prosenttia kahden vuoden aikana.
Teollisuusliitto hylkäsi ehdotuksen, koska tarjottu palkankorotus oli liiton mielestä aivan liian alhainen. Aallon mukaan palkkaratkaisun täytyy olla sellainen, että se kasvattaa Teollisuusliiton jäsenten ostovoimaa.
– Tällä hetkellä sovittelijan tekemien esitysten palkankorotusten tasot ovat sellaiset, että ne eivät ostovoimaa kehitä, Aalto sanoo.
Työnantajapuoli taas katsoi, että sovintoehdotus olisi tullut yrityksille liian kalliiksi. Teknologiateollisuuden mukaan ehdotus ei ollut kustannuksiltaan ja rakenteeltaan kokonaisuutena hyväksyttävissä.
– Sovintoehdotus oli selvästi palkankorotusten osalta ja myös kokonaiskustannuksiltaan korkeampi kuin aikaisempi ja lisäksi palkkaratkaisun rakenne oli toisenlainen, sanoi Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle STT:lle viime viikolla.
Ratkaisu määrittää muidenkin alojen palkankorotuksia
Vientiteollisuuden suurliittojen välinen ratkaisu toisi työmarkkinoille tärkeän päänavauksen, joka auttaisi sovun löytymistä myös muiden alojen neuvotteluissa.