Ruotsissa pääministeri Olof Palmen murhaa tutkiva syyttäjä Krister Petersson kertoo sanomalehti Aftonbladetille, että "lukuisat eri asiat" ovat johtaneet hänen arvioonsa siitä, että Palmen murhannut henkilö on todennäköisesti hänen tiedossaan.
Kun Aftonbladet kysyi, tietääkö Krister Petersson murhaajan, hän vastasi, että se on "mielenkiintoinen kysymys".
– Olemme saaneet varsin selkeän kuvan siitä, mitä murhan aikana tapahtui, Petersson kertoo Aftonbladetille. Hän sanoi, että ei aio kommentoida yksityiskohtia nyt enempää.
Kun lehti kysyi Peterssonilta, saako yleisö viimein tietää Palmen murhaajan nimen, oli vastaus varsin monitulkintainen.
– Toivon, että pääsemme jakamaan käsityksemme, mitä ajattelemme siitä, mitä on tapahtunut -- en kuitenkaan tiedä, kuinka kaikki tulevat tulkitsemaan sen lopputuloksen, jonka tuomme. Seison kuitenkin itse sen takana ja toivon ihmisten ymmärtävän, mitä tarkoitamme, hän vastasi.
7:07
Syyte ehkä viiden kuukauden kuluessa
Petersson sanoi tiistaina tv-haastattelussa uskovansa, että hän pystyy kertomaan, kuka Palmen murhasi ja miten rikos tehtiin. Hän kommentoi tutkimusten tilannetta SVT:n Veckans brott -ohjelmassa. Petersson kertoi, että syyte nostetaan viiden kuukauden kuluessa tai sitten murhatutkimus lopetetaan kokonaan.
