Kalle Rovanperä sai positiivisen alun historian ensimmäiseen Belgian MM-ralliin.
LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala kehui Kalle Rovanperän suoritusta – tallipomolta tärkeä vinkki nuorelle suomalaiselle
Toyota-kuljettaja Rovanperä on asvalttikilpailussa neljäntenä perjantain seitsemän erikoiskokeen jälkeen. Rovanperä ajoi nousujohteisen päivän ja lisäsi vauhtiaan, kun erikoiskokeet ajettiin toiseen kertaan illalla.
Rovanperällä oli haastavat lähtökohdat kilpailuun, sillä hänellä ei ollut juurikaan kokemusta Pirellin asvalttirenkaista ennen rallia. Belgian Ypres-ralli on muutenkin olosuhteiltaan hankala kilpailu, mutta kello tykkäsi Rovanperän menosta.
– Toisella ajokerralla tiesi paremmin, mitä on luvassa, ja miten paljon pitoa tulee mistäkin asvaltista. Illalla pystyimme ajamaan vähän kovempaa, Rovanperä kertoi perjantain iltahuollossa MTV Urheilulle.
– Ensimmäisellä lenkillä oli vielä aika paljon varaa puristaa. Emme ottaneet hirveitä riskejä. Siihen nähden meni suunnitelmien mukaan, Toyota-kuski summasi.
Rovanperä lähellä kärkeä
Rovanperä on vain 1,4 sekunnin päässä kolmatta sijaa hallussaan pitävästä Hyundain Ott Tänakista. Ja mikä parasta, Rovanperä on kilpailun paras Toyota-kuljettaja, sillä tallitoverit Elfyn Evans ja Sebastien Ogier ovat puuppolalaisen takana.

