Paljastus: NHL-vahdilla kymmenien miljoonien velat – teki bisnestä vaimonsa murhaamaksi joutuneen miehen kanssa
The Athletic kertoo, että NHL-vahti Robin Lehnerillä ja hänen vaimollaan Donya Lehnerillä on velkoja vajaan 25 miljoonan euron edestä. Lehnerin omistama käärmefarmi on osa velkakokonaisuutta.
Sportbladet kertoi aiemmin, että Lehner oli tehnyt kotimaassaan Ruotsissa henkilökohtaisen konkurssin ja hakenut Yhdysvalloissa konkurssia. Nyt The Athletic on kertonut tarkemmin ruotsalaisvahdin tilanteesta. Lehnerillä ja hänen vaimollaan on velkoja lähes 25 miljoonan euron edestä.
Iso osa veloista on yhteyksissä aurinkovoimayritys SolarCodeen, johon Lehner on sijoittanut. Yhtiö ei ole maksanut yrityslainaansa takaisin ja sillä on miljoonien velat. Lehnerin mukaan hänellä on omaisuutta reilun 4,5 miljoonan euron edestä. Summasta suurin osa on kiinni hänen Las Vegasin kodissaan.
Lehner osti KMIZ:n mukaan Ben Renick -nimiseltä mieheltä eksoottisten käärmeiden kokoelman vuonna 2017. Kauppasumma oli reilun miljoonan euron luokkaa ja se oli tarkoitus maksaa vuosineljänneksissä. Renickin vaimo kuitenkin murhasi miehensä muutamaa kuukautta myöhemmin ja sai 16 vuoden vankeustuomion.
Ruotsalaisvahti oli ehtinyt tehdä yhden maksun Renickillä, mutta lopetti maksamisen tämän kuoleman jälkeen. Lehner väitti, että hän on maksanut miljoonia Renickin eläimien huolehtimisesta. Osapuolet pääsivät sopimukseen vuoden 2019 marraskuussa, mutta eivät kertoneet ehtoja julki.
Lehner on pelannut viime vuodet Vegasin paidassa, mutta on ollut tällä kaudella sivussa leikkaushoitoa vaatineiden vammojen jälkeen. Lehnerillä on kaksi vuotta jäljellä sopimustaan, josta hän nettoaa vuosittain noin 4,5 miljoonaa euroa.
Uusimmat
-
00:33
Onnea Oulu! Ainoa vetovoimaansa kasvattanut suuri kaupunki, kertoo tutkimus
-
00:05
WWF:n kysely: Miltei puolet huomioi ilmastonmuutoksen ja luontokadon äänestäessään, mutta lähes yhtä moni ei
-
23:32
IAEA:n johtaja Zaporizhzhjan ydinvoimalalle tarkastuskäynnille: "Yritän säästää meidät kaikki ydinonnettomuudelta" – MTV seuraa sotaa
-
23:06
Emil Ruusuvuorelle jälleen upea voitto – puolivälierissä vastassa entistä kovempi nimi
-
22:53
HIFK-hyökkääjälle pelikieltoa – "Väänänen on teollaan piittaamattomasti vaarantanut vastustajaa"
-
22:34
Valtava pettymys valtasi KalPan leirin – Tuomas Kiiskinen: "Kaikki uskoivat, että voimme mennä päätyyn asti"
-
22:21
SM-liigan yllättäjänippu Pelicans teki taas hurjan tempun – Lahdessa nähtiin häkellyttävät ensiaskeleet: "Saimme vahvistuksen"
-
21:58
Antti Törmästä kohtasi synkkä uutinen – uusi syöpäkasvain paljastui
-
21:55
Bachelor-miehet antavat lähtöpassit kahdelle naiselle – "Olen pettynyt"
-
21:43
SDP:n Hussein al-Taee vihjaa maahanmuuttajalapsia vietävän vanhemmiltaan mielivaltaisesti – asiantuntija: Muistuttaa disinformaatiokampanjaa
-
21:27
Ranskassa taas laajoja mielenosoituksia eläkelakia vastaan – Pariisissa ja Nantesissa mielenosoittajia hillittiin kyynelkaasulla
-
20:55
SM-liigan välierissä hämmentäviä piirteitä – tässä otteluohjelma
-
20:52
SM-liigan välieräjoukkueet selvillä – Pelicans rynnisti jatkoon, Lars Bryggman Lahden seiskapelin tähti
-
20:45
Lotta-Sofia Saahko omasi piirteitä, jotka hän koki kummallisiksi ja vaikeiksi – tietokirjallisuus antoi lohdullisen selityksen: "Meitä on useita"
-
20:44
Helsingin Oodin äänestyspisteen edessä luikerteli pitkä jono vielä viime hetkillä – "Koko ajan näyttää tulevan lisää väkeä paikalle"
-
20:30
Mestiksen puolivälierässä tuomittiin rangaistuslaukauksia kuin hihnalta – kädet nousivat ristiin jo ottelun ensisekunneilla
-
20:25
Kidutus venäläisvankiloissa kuin keskiajalta: Sellissä Pietarissa useasti virunut Philipp pakeni Suomeen – "Tämä maa paransi minut"
-
20:15
Pikkuiset brittikolmoset saivat nimensä ennätystenkirjaan kahdestakin syystä
-
20:11
Vilkas ennakkoäänestys päättyi – asiantuntija: Näissä vaaleissa on kaksi uutta ilmiötä aiempiin verrattuna
-
20:07
Orpolla näyttää olevan enemmän yhteistä Perussuomalaisten kuin SDP:n kanssa, kertovat vaalikonevastaukset – Marinin kannoista vaikea saada selvää
-
Lataa lisää