Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päivittäistavaraketjut: Lintuinfluenssa ei ole vaikuttanut suomalaisten ostokäyttäytymiseen

5:09Voiko koira sairastua lintuinfluenssaan raadosta tai jätöksistä? Asiantuntija vastaaKatso myös: Voiko koira sairastua lintuinfluenssaan raadoista tai jätöksistä? – Asiantuntija vastaa
Julkaistu 27.07.2023 19:21

STT

Viimeaikaiset lintuinfluenssatapaukset Suomessa eivät ole vaikuttaneet suomalaisten ostoskäyttäytymiseen, kertovat Suomen suurimmat päivittäistavaraketjut Lidl, SOK ja Kesko.

Kauppaketjujen edustajat vastasivat STT:n kysymyksiin sähköpostitse.

Lidl Suomen ostopäällikkö Antti Wainikainen kertoo, että kanan myynti on ollut vakaata ja pienessä kasvussa kesäkuussa, mutta myös kokonaisuudessaan tänä vuonna. Kalkkunaa Lidlillä ei ole pysyvässä valikoimassa myytävänä, hän sanoo.

S-ryhmän marketkaupassa myyntipäällikkönä toimiva Juha Nieminen toteaa, ettei asiakkaiden käytöksessä tai myyntimäärissä ole havaittu kesän aikana muutoksia. Ketjun marketkauppojen valikoimassa on vain kotimaista kalkkunan tuorelihaa.

K-ryhmän osto- ja myyntipäällikkö Kirsi Väistö taas vastaa STT:lle, että Keskolla ei ole huomattu lintuinfluenssan vaikuttaneen kuluttajien ostokäyttäytymiseen ryhmän ruokakaupoissa.

– Kesän osalta siipikarjan tai esimerkiksi kananmunien myynneissä ei ole havaittavissa aikaisemmasta poikkeavaa myynninkehitystä, Väistö kertoo.

K-kaupoissa myytävästä siipikarjanlihasta suurin osa on Väistön mukaan kotimaista. Myytävästä siipikarjanlihasta noin muutama prosentti on ulkomailta tuotua.

Lue myös: Viranomainen epäilee: Suomessa lintuinfluessa tarttunut nisäkkäästä toiseen turkistarhoilla – virusta löytynyt jopa 20 turkistilalta

Voiko lintuinfluenssa tarttua koiraan? Mitä tehdä luonnossa kohtaamalleen kuolleelle linnulle? Asiantuntijat vastaavat tautikysymyksiin

Ruokavirasto valmistautuu lintuinfluenssan torjuntaan turkiseläintiloilla

Lisää aiheesta:

Ruokakaupat: Lintuinfluenssa ei näy ruokakassissaVaikuttaako kiristynyt maailmantilanne ruoan hintaan? Näin kaupat vastaavatRuoka ei lopu, mutta se saattaa kallistua koronakriisin vuoksi – syynä hamstrausvimma: "Se aiheuttaa etenkin poikkeusoloissa ylimääräisiä kustannuksia"Alkon myymälöissä riittää vilskettä poikkeuksellisena aikana – "Maaliskuun asiakasmäärä on ollut normaalia maaliskuuta vilkkaampaa ja keskiostos suurempi"Kauppaketjut vakuuttavat: Valikoimaa riittää – tavara tosin kulkee "hieman" hitaammin: "Pientä hienosäätöä siellä matkan varrella on"Koronavirusepidemiaan varaudutaan myös suomalaiskaupoissa – katso, miten epidemia vaikuttaa suosimaasi kauppaketjuun
LintuinfluenssaKuluttaminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lintuinfluenssa
  • 3.5.16:34
    Linnut

    Lintuinfluenssatapauksia enemmän kuin viime vuonna – näissä tilanteissa ota yhteys viranomaiseen

  • 28.4.17:32
    Luonto ja eläimet

    Tuusulasta loukkaantuneena löytyneessä valkoposkihanhessa lintuinfluenssaa

  • 5.2.19:25
    Yhdysvallat

    Yhdysvalloissa suuri munaryöstö

  • 7.1.05:29
    Sairaudet ja taudit

    Ihminen kuollut lintuinfluenssaan Yhdysvalloissa

  • 20.09.202407:25
    Luonto ja eläimet

    USU: Suomessa todettu tänä vuonna vain yksi luonnonvaraisten lintujen lintuinfluenssatapaus