Kansanedustaja Päivi Räsänen (kd) joutuu maaliskuussa poliisikuulusteluun epäiltynä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Räsänen kertoo lähettämässään tiedotteessa, että hänet on kutsuttu Pasilan poliisiasemalle kuultavaksi 2. maaliskuuta Pasilan poliisiasemalle Helsinkiin. Kansanedustajaa epäillään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kyseisestä rikoksesta voidaan tuomita sakkoon tai enintään kahdeksi vuodeksi vankeuteen.
– Asia koskee valtakunnansyyttäjän määräämää esitutkintaa vuonna 2004 kirjoittamastani pamfletista ”Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi”. Julkaisijana toimineen Luther-säätiön edustajaa, teologian tohtori Juhana Pohjolaa on kuultu jo aiemmin, Räsänen kertoo tiedotteessaan.
Lue myös: Päivi Räsänen odottaa jälleen kutsua poliisikuulusteluun pamflettinsa vuoksi: "Hämmentävä, epätodellinen kokemus"
Kansanedustajan mukaan hän oli poliisikuulustelussa marraskuussa.
– Olin 1.11 lähes neljä tuntia kestäneessä poliisikuulustelussa, missä keskityttiin kristillisen uskon käsitteisiin.
– Oletan, että vanhan kirjoitukseni esiin nostaminen ja siitä rikosilmoituksen tekeminen elokuussa 2019 liittyi toiseen esitutkintaan kesäkuussa julkaisemastani twiitistä. Kysyin siinä kirkon päätöksestä tukea Helsinki Pride- tapahtumaa ja jaoin kuvan aiheeseen liittyvistä Raamatun jakeista. Mieleeni ei edes noussut ajatus, että julkaisuni voisi olla lain vastainen.
