Kun Jari kuvasi karhunpentua päiväkodin pihassa, kollega varmisti selustaa haulikon kanssa – näin ihailtu kuva syntyi

0:48imgKatso videolta: Karhunpoikanen kiipesi kuvan jälkeen vielä toiseen puuhun.
Julkaistu 02.05.2025 17:36
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Ylikonstaapelin ottamaa kuvaa karhunpennusta on ihasteltu sosiaalisessa mediassa.

Pohjois-Karjalassa vaelteli ihmisasutuksen lähellä viime viikolla karhunpoikanen. Eläin aiheutti paikallisten keskuudessa suurta huolta, sillä se vaelteli ilman emoaan ja vielä aivan paikallisen päiväkodin lähellä. 

Poliisi saikin pian ilmoituksen pienestä kontiosta. Ylikonstaapeli Jari Lehto lähti kollegojen kanssa saman tien katsastamaan tilanteen.

Lehto kertoo, että ilmassa oli vaaran merkit – ei pennun, vaan emon takia.

– Meidän piti turvata selusta mahdolliselta emolta, joka saattoi liikkua lähellä ja etsiä sitä pentua, Lehto kertoo.

Emoa ei kuitenkaan näkynyt lähimaillakaan. Sen sijaan karhun pentu onnistuttiin paikantamaan nopeasti päiväkodin kuusesta.

Poikanen katseli oksalta alaspäin kummissaan Lehtoa. Lehto päätti ottaa kameran esiin.

– Siinä oli sopiva kohta, niin päätin ottaa siitä pari kuvaa, kun ei luonnossa tuollaista pääse ihan helposti kuvailemaan. 

– Se oli kuin pienen koiran kokoinen, olisiko ollut edes viittä kiloa, Lehto kuvailee.

3fef323Tältä poliisin ottama kuva näytti. Katso lisää kuvia pennusta yläpuolelta löytyvältä videolta.

"Henkilökohtainen onnistuminen"

Lehdon otosta on ihasteltu sosiaalisessa mediassa. Lehto kertoo olevansa kuvaan tyytyväinen.

– Sitä käytettiin kaikkialla. Kyllä se on hymyilyttänyt, henkilökohtainen onnistuminen, Lehto visertää.

Katso kuvat poikasesta yläpuolelta.

Poikanen oli Lehdon arvion mukaan noin 3-4 metrin päässä hänestä. Poliisit pitivät koko ajan huolen, että selusta oli turvattu, jos emo sattuisikin tulemaan paikalle.

– Meillä oli siinä koko ajan haulikkovarmistus, jos emoa näkyy. Luotimme ja toivoimme, ettei tulisi siinä tilanteessa paikalle.

Kun aikaa oli kulunut tovi, poikanen tuli puusta omin avuin alas, ja palasi metsään. Sieltä se löysi vielä yhden männyn, jossa se testasi kiipeilykykyjään.

Myöhemmin poikanen palasi jälleen ihmisasutuksen läheisyyteen, jolloin se päätettiin ottaa kiinni. 

Karhu sai lopulta sijoituspaikan Kuusamon suurpetokeskuksesta.

Karhuja liikkuu nyt ihmisasutuksen lähellä paljon. Syynä tähän on se, että karhut ovat heränneet talviuniltaan ja ne etsivät ihmisasutuksen liepeiltä itselleen ravintoa.

MTV Uutiset otti yhteyttä Riistakeskukseen, joka kertoo että liikkeellä on tällä hetkellä rohkeita ja nuoria yksilöitä.

Lue lisää: Kotipihoilla liikkuu nyt nuoria ja rohkeita karhuja – tästä se johtuu

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet