Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kotipihoilla liikkuu nyt nuoria ja rohkeita karhuja – tästä se johtuu

2:12Liperiläinen Tanja todisti kahden metrin päästä, kun karhu kaatoi tuomen kotipihallaKatso Tanjan hurja kohtaaminen lähietäisyydeltä karhun kanssa Liperissä.
Julkaistu 30.04.2025 06:06
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Riistakeskuksen mukaan karhukanta on tällä hetkellä kasvussa, ja nuoret yksilöt ovat liikkeellä.

Kun lumet sulavat, alkavat karhut heräillä ja nälkä niiden mahassa yltyy.

Ei olekaan poikkeuksellista, että rohkeat karhut päätyvät ihmisten pihoille etsimään ruokaa mahan täytteeksi.

Pohjois-Karjalassa karhujen kohtaamiset ihmisten kanssa ovat olleet tänä keväänä poikkeuksellisen näkyviä. 

Muun muassa viime viikolla Nurmeksessa karhu hyökkäsi kahden ihmisen kimppuun ja Joensuussa karhunpoika kirmasi asuintalojen vieressä. Tällä viikolla Liperissä mesikämmen kaatoi puun kotitalon pihalla lintujen läskien toivossa.

Riistakeskus kertoo, että Pohjois-Karjalassa on jouduttu lopettamaan kaksi karhua viime aikoina.

Lue myös: Tanja todisti vierestä, kun karhu kaatoi pihatuomen – asiantuntija kauhuissaan kuvausetäisyydestä

karhu kuvituskuva 2 AOPKuvituskuva / All Over Press

"Metsästyksellä pystytään puuttumaan"

Viime aikojen uutisista herääkin kysymys, ovatko karhut nyt kesympiä kuin aiemmin?

Riistakeskuksen Pohjois-Karjalan riistasuunnittelija Kai-Eerik Nyholm ei puhuisi kesyyntymisestä vaan siitä, että liikkeellä näyttäisi olevan nyt rohkeita ja nuoria yksilöitä.

– Jotkut yksilöt, jotka ovat aikaisempina vuosina käyneet roskiksilla ja pihoilla, ovat omaksuneet sellaisen huonon käyttäytymistavan ja tulevat sitten yksinkertaisesti hakemaan ravintoa ihmisten pihoista. Yleensä nämä ovat nuorehkoja yksilöitä, mutta poikkeuksiakin on. Siitä tästä on kyse, Nyholm kertoo.

Karhujen metsästäminen on ollut sallittua Suomessa viime vuosina ainoastaan poronhoitoalueella. EU:n luontodirektiivin mukaan karhu kuuluu tästedes tiukasti suojeltuihin lajeihin, jonka metsästys kaikkialla muualla Suomessa on kiellettyä.

Osa metsästäjistä on ollut asiasta näreissään.

He syyttävätkin karhujen tiivistä läsnäoloa ihmisasutusten läheisyydessä sitä, ettei metsästyslupia enää myönnetä.

Nyholmin mukaan on totta, että metsästys yleisesti karsii nuorempia ja rohkeita yksilöitä kannasta.

– Karhukanta on ollut kasvussa ja metsästyksen puuttuminen lisää nuorten yksilöiden määrää. Metsästyksellä pystytään puuttumaan tähän, kun ne rohkeimmat päätyvät yleisimmin myös saaliiksi, Nyholm kertoo.

Nyholmin mukaan on mahdollista, että jos kanta aiheuttaa ongelmia, voi karhujen metsästys palata muillekin alueille nopeallakin aikataululla.

– Jos tämän tyyppistä ongelmavyyhtiä kannan kanssa tulee, se voi vaikuttaa harkintaan, olisiko kannanhoidollinen metsästys tarpeen.

– On kuitenkaan turha ennakoida, metsästetäänkö Pohjois-Karjalassa karhuja vielä ensi syksynä.

AOP, suomi, karhu, karhunpentuKuvituskuva /All Over Press

Ei ravintoa, ei karhuja

Riistakeskuksen mukaan karhun kohtaaminen on aina vaarallista, eikä eläintä tule lähestyä. Jos karhu kömpii omalle kotipihalle, pitää eläimestä pysyä kaukana ja mahdollisimman suojaisassa paikassa.

– Suojassa voi kopsauttaa metallikattilaa, töräyttää torvea, huutaa tai muuta vastaavaa. Haja-asutusalueella on suositeltu, että voi jopa ampua ilmaan. Hätänumeroon voi myös soittaa.

Nyholm toivoo, että ihmiset ennakoisivat karhujen heräämisen siten, ettei pihalta löydy ravintoa, jota karhu voi hyödyntää.

– Esimerkiksi täällä Pohjois-Karjalassa me suositellaan lopettamaan lintujen ruokinta maaliskuun loppuun mennessä ja varmistamaan, että kaikki karhuille kelpaavat ravintokohteet ovat suojattuja tai poissa karhujen ulottuvilta.

Kun ruokaa ei löydy, myös karhu pysyy pois pihoilta.

Lisää aiheesta:

Suurpedot käyttäytyvät omituisesti pihoilla – karkotustehtäviä lähes päivittäinKarhukanta kasvaa – asiantuntijan vinkit kohtaamiseen: "Porilaisten marssi soimaan"Pienpetorautoihin jääneistä karhuista puhkesi myrsky: Rautoja saavat laillisesti käyttää metsästyskortittomat mökkiläisetkin – yksi keino pitäisi raudat pois karhujen tassuistaPienpetoraudan piinaaman karhuemon viimeinen päivä lähenee Joensuun seudulla – näin metsästyskauden alku vaikuttaa sen kohtaloonKarhuja nähty poikkeuksellisen paljon – roskapöntön antimiin ihastuvasta kontiosta voi tulla pihapiirin vakiovierasHaminan karhu päivän puheenaihe – "Moni suomalainen kohtaa karhun tietämättään"
KarhutLuonto ja eläimetMetsästysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Karhut
  • ma16:21
    Kuusamo

    Tuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussa

  • 25.10.10:05
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi karhuun: Poliisi huomauttaa uteliaiden vaarallisesta käytöksestä

  • 22.10.21:01
    Eläintarhat

    Karhu vieraili eläintarhassa Kaliforniassa – tarkkaili vankeudessa eläviä lajitovereitaan

  • 19.10.15:44
    Luonto ja eläimet

    Loukkaantunut karhu liikkeellä: Vältä tätä aluetta

  • 6.10.20:54
    Luonto ja eläimet

    Tiibetiläiseltä kaatopaikalta kuului kummia – ahmatit tallentuivat videolle