Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paavi antoi periksi: Jumala toivottaa homoparit tervetulleiksi – yhdellä ehdolla

Copyright © 2023 BACKGRID UK
Julkaistu 18.12.2023 21:04
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Paavi Franciscuksen johtama katolinen kirkko otti askeleen kohti liberaalimpaa linjaa.

Vatikaanista kerrottiin tänään maanantaina Paavin hyväksyneen asiakirjan, jonka mukaan jatkossa kirkko sallii samaa sukupuolta olevien parien siunaamiset. Asiasta kertoo muun muassa uutistoimisto Reuters. 

Asiakirjassa kerrotaan, että pappien pitäisi tästä lähtien saada päättää tapauskohtaisesti, siunaavatko he myös homopareja, mikä ei tähän mennessä ole ollut mahdollista.

Uusi linjaus on yllättävä, sillä katolinen kirkko tunnetaan konservatiivisesta ideologiastaan. Erityisesti suhtautuminen homoseksuaalisuuteen on jakanut katolista kirkkoa uudistajiin ja vanhoillisiin. Tähän saakka Paavi Fransiscus on tukenut vankasti kirkon näkemystä, jonka mukaan avioliiton tulee olla miehen ja naisen välinen. 

Lue myös: Paavi Franciscus korjasi aiempaa linjaustaan: Homoseksuaalisuus ei ole rikos, vaan syntiä

Toisaalta avioliitto kahden samaa sukupuolta olevan henkilön välillä ei ole uudesta säännöstä huolimatta mahdollista. Homoparien siunaamista ei pidä kirkon mukaan muutenkaan sekoittaa kirkon perinteisiin rituaaleihin, eikä heteroseksuaalisen avioliiton sakramenttiin. Siunaukset eivät siis käytännössä saa olla missään yhteydessä katolisen kirkon virallisien seremonioiden kanssa.

Vatikaanin mukaan siunauksien salliminen on kuitenkin osoitus siitä, että "jumala toivottaa kaikki tervetulleeksi".

Lue myös: Paavi Franciscus perui yllättäen esiintymisensä: ”En voi hyvin”

Lisää aiheesta:

Englannin kirkko hyväksyi mies- ja naisparien siunauksen – "Leivänmuruja seksuaalivähemmistöille"Paavi Franciscus teki selvennyksen aiempaan lausuntoonsa: Homoseksuaalisuus ei ole rikos, vaan syntiäJoe Biden joutui oman kirkkonsa epäsuosioon – piispat ajavat ehtoolliskieltoaKatolisen kirkon piispojen kerma kokoontui Vatikaaniin puimaan hyväksikäyttöskandaaleja – Paavi: Maailma odottaa konkreettisia toimiaPaljastuskirja katolilaisuuden ytimestä väittää: Neljä viidestä Vatikaanin papista on homoseksuaaleja – homouden tuominnut kardinaali osti itse miesprostituoitujen palveluksiaKatolinen kirkko lievensi kantojaan eronneisiin ja avoliitossa eläviin – homoliitot edelleen pannassa
PaaviKatolinen kirkkoKirkkoVatikaaniUskonnotSeksuaalivähemmistötUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Paavi
  • 20.10.05:42
    Vakoilu

    Näin maailman pienin valtio vakoilee yhä ympäri maailmaa: "Yksi maailman tärkeimmistä tiedustelukoneistoista"

  • 18.7.17:51
    Benjamin Netanjahu

    Paavilla ja Netanjahulla puhelinkeskustelu – katuva Netanjahu teki aloitteen

  • 17.7.15:29
    Israel

    Israelin isku Gazan ainoaan katoliseen kirkkoon tappoi kaksi – paavi kommentoi

  • 9.7.20:23
    Vatikaani

    MTV vieraili paavin kirjastossa – "salaisista huoneista" liikkuvat salaliittoteoriat huvittavat työntekijöitä

  • 9.7.18:38
    Ukrainan sota

    Paavi tarjosi Vatikaania paikaksi Ukrainan rauhanneuvotteluille