Eduskuntavaalien ratkaisuhetket ovat käsillä, kun vaaleihin on aikaa neljä päivää. Gallupit ovat liki tasan ja äänestysinto korkealla. Asetelma tuskin voisi olla kutkuttavampi, kun Marin, Orpo ja Purra ottavat yhteen MTV:n Pääministeritentissä tänä iltana.
Yksi näiden eduskuntavaalien huipentumista koetaan tänään keskiviikkona, kun kolmen suurimman puolueen puheenjohtajat Sdp:n Sanna Marin, Perussuomalaisten Riikka Purra ja Kokoomuksen Petteri Orpo saapuvat MTV:n Pääministeritenttiin suoraan lähetykseen kello 20 alkaen.
Katso MTV:n Pääministeritentti tästä.
Asetelma tuskin voisi olla herkullisempi, kun rivissä ovat vasemmistolainen istuva pääministeri ja kaksi porvarillista haastajaa oppositiosta. Kannatusmittauksissa puolueet ovat lähes tasoissa, olkoonkin, että kokoomuksella on etulyöntiasema.
Tiistaina päättynyt ennakkoäänestys on ollut ennätyksellisen vilkasta, lähes 40 prosenttia kaikista Suomessa asuvista äänioikeutetuista on jo äänestänyt. Mutta toinen mokoma on vielä äänestämättä (ottaen huomioon, että kaikki eivät äänestä), mikä tarkoittaa, että monessa vaalipiirissä viimeiset ratkaisevat kansanedustajanpaikat ovat vielä jakamatta.
Johtajuus on tentin kantava teema
On mahdollista, että vielä äänestämättömien keskuudessa niin sanotun taktisen äänestämisen houkutus kasvaa entisestään. Sdp:n seireenilaulu kajahtaa nyt erityisesti vihreiden suuntaan, joiden ehkä pitäisi Odysseuksen lailla kahlita itsensä puuhun kyetäkseen vastustamaan kiusausta.
