Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääseekö suomalaisopiskelijoiden satelliitti vihdoin matkaan? – "Sääolosuhteet vaikuttavat suotuisilta"

Professori Jaan Praks ja  Reaktor Space Labin toimitusjohtaja Tuomas Tikka esittelivät Aalto 1 ja  2 -satelliitteja  Aalto-yliopistolla Espoon Otaniemessä 24. maaliskuuta 2017.
Professori Jaan Praks ja Reaktor Space Labin toimitusjohtaja Tuomas Tikka esittelivät Aalto 1 ja 2 -satelliitteja Aalto-yliopistolla Espoon Otaniemessä 24. maaliskuuta 2017. Lehtikuva
Julkaistu 18.04.2017 17:11

MTV UUTISET

Aalto-yliopiston opiskelijoiden suunnitteleman Aalto-2-satelliitin laukaisu on viivästynyt useita kertoja. Kauan odotetun avaruusmatkan on vihdoin määrä alkaa tänään iltakuuden jälkeen Suomen aikaa.

Satelliitin rakennustöitä Aalto-yliopistossa johtanut professori Jaan Praks kertoo, että syyt laukaisun myöhästymiselle ovat monisyisiä.

– Projektin ensimmäisen laukaisun piti tapahtua venäläisellä raketilla, mutta rakettia on monta kertaa vaihdettu. Nyt on sitten päädytty kansainvälisen avaruusaseman kelkkaan. Tämäkin lähtö on monesta pienestä teknisestä viasta johtuen viivästynyt. Nyt olemme kuitenkin viimein lähdössä.

Satelliitti odottaa parhaillaan lähtölaskentaa Cygnus-rahtialuksen sisällä Atlas 5 -raketissa Floridassa, Yhdysvalloissa.

Ensimmäinen mahdollinen laukaisuikkuna avautuu hieman iltakuuden jälkeen Suomen aikaa. Praksin mukaan olosuhteet vaikuttavat tällä sopivilta laukaisuun. Esimerkiksi kova tuuli, sade tai kylmyys voisi kuitenkin vielä viivästyttää lähtöä.

Aalto-yliopiston väki jännää laukaisua Suomesta käsin.

– Valitettavasti meillä ei ole sellaisia resursseja, että olisimme voineet lähettää opiskelijadelegaatiota Floridaan. Katsomme opiskelijatiimin kanssa suoraa lähetystä laukaisusta täällä yliopistolla.

Aalto-2 laukaistaan Kansainväliselle avaruusasemalle ISS:lle osana QB50-missiota yhdessä 28 muun pienen satelliitin kanssa. Aalto-2:n tehtävänä tarkoitus on tutkia Maan ilmakehän ja avaruuden välisen rajakerroksen ominaisuuksia.

Lisää aiheesta:

Suomi 100 -satelliitti ei vieläkään pääse matkaan – syynä sääolosuhteetJälleen viivästyminen! Suomi 100 -satelliitin laukaisu lykkääntyy – piti lähteä matkaan jo vuosi sittenHuonoja uutisia avaruudesta: Opiskelijoiden rakentama suomalaissatelliitti ei vastaa enää komentoihinVihdoin matkaan! Suomalaissatelliitti Aalto-2 laukaistiin taivaalle Floridasta Suomalaissatelliitti odotetulle avaruusmatkalle tänään – laukaisu kriittinen hetkiHistoriallinen suomalaishetki luvassa huomenna? Aalto-2 -satelliitti avaruuteen – astronautit saavat myös vessapaperia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • 19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • 18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"