Orpon mukaan uudistukset otetaan voimaan, "kun valmista on".
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi pääministerin haastattelulunnilla Ylen Radio Suomessa, etteivät niin sanotut lakkolait ole astumassa voimaan ainakaan vapunpäivänä.
– Minusta vappu on jo symbolinen asia ja voisi olla turha provokaatio.
Orpo lisäsi, että voimaantuloaikaa harkitaan sen jälkeen, kun eduskunta on saanut asian käsiteltyä. Lainsäädännön oli alun perin tarkoitus tulla voimaan heinäkuussa.

– Tässä tilanteessa, kun me ollaan nähty näiden lakkojen vaikutus suomalaiseen yhteiskuntaan, ja kun kerran on tunnustettu tarve hallituksen piirissä näiden uudistusten tekemiselle, niin ne otetaan voimaan, kun valmista on.
Lainsäädännöllä ollaan esimerkiksi rajoittamassa poliittisten lakkojen pituus yhteen vuorokauteen.
Valiokunta käsittelee asiaa tiiviisti
Asiaa käsitellään parhaillaan eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa, joka tekee siitä mietinnön.
Opposition piiristä on epäilty, että asiaa kiirehdittäisiin tarkoituksella, jotta lait saataisiin voimaan arvioitua nopeammin, nimenomaan jo vapuksi.
Valiokunta on käsittelemässä asiaa ensi viikolla hyvin tiiviisti. Valiokunnan viikkosuunnitelman mukaan asiaa käsitellään kokouksissa joka päivä maanantaista torstaihin.