Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääesikunnan päällikkö vieraili Israelissa – keskusteluissa esillä ilmapuolustus

Puolustusvoimien Pääesikunnan päällikkö Vesa Virtanen kuvattuna saapuessaan Presidentinlinnaan kesäkuussa 2024.
Puolustusvoimien Pääesikunnan päällikkö Vesa Virtanen kuvattuna saapuessaan Presidentinlinnaan kesäkuussa 2024.Lehtikuva
Julkaistu 26.09.2024 17:29

MTV UUTISET – STT

Pääesikunnan päällikkö, kenraaliluutnantti Vesa Virtanen on vieraillut Israelissa tällä viikolla. 

Vierailua isännöi Israelin asevoimien apulaiskomentaja, kenraalimajuri Amir Baram, kertoo Puolustusvoimat tiedotteessa.

Keskusteluissa olivat esillä muun muassa Israelin kokemukset ilmapuolustuksen järjestämisestä. Suomen näkökulmasta kiinnostivat erityisesti F-35-hävittäjien ja Daavidin linko -ilmatorjuntajärjestelmän käytöstä saadut kokemukset.

Vierailun aikana Virtanen keskusteli israelilaisten kanssa kahdenvälisestä yhteistyöstä Puolustusvoimien ja Israelin asevoimien välillä. Laajasti esillä olivat myös Lähi-idän sekä Unifil- ja Untso-kriisinhallintaoperaatioiden turvallisuustilanteet.

Puolustuskyvyn kehittäminen

Kenraaliluutnantti Virtanen painottaa Israelin merkitystä Suomen puolustuskyvyn kehittämistä tukevana kumppanina.

– Yhteistyö Israelin puolustusvoimien kanssa on Puolustusvoimille hyödyllistä. Maidemme puolustusratkaisuissa on samankaltaisuuksia, kuten esimerkiksi laajaan reserviin pohjautuvat sodan ajan joukot. Vallitsevassa turvallisuusympäristössä on keskeistä, että kehitämme omaa puolustusjärjestelmäämme suorituskyky edellä, Virtanen sanoo tiedotteessa.

Hänen mukaansa puolustusmateriaaliyhteistyö Israelin kanssa on tärkeää.

– Esimerkiksi Israelin kerroksellinen ilmapuolustusjärjestelmä on maailman edistyneimpiä. Monet israelilaiset tuotteet ovat perusteellisissa vertailuissa osoittautuneet tarpeisiimme sopivimmiksi, Virtanen lisää.

Kenraalimajuri Baram kertoo tiedotteessa, että vierailun aikana kierrettiin muiden yksiköiden lisäksi myös yksiköissä, jotka ovat tällä hetkellä vastuussa operatiivisesta toiminnasta.

Lisää aiheesta:

Ilmavoimien komentaja tyrmää huhun: F-35-hävittäjissä ei ole "tappokytkintä"Puolustusvoimille hankitaan "Davidin linko" Israelista – arvo 316 miljoonaa euroa Tässä on Suomen uusi rynnäkkökivääri: Suomi ja Ruotsi sopivat käsiaseiden hankkimisesta Sakolta – testierää seuraa 100 miljoonan kauppaPuolustusvoimain komentaja vierailulla Yhdysvalloissa: "Vahva viesti yhteistyön syventymisestä"Suomen maavoimien komentaja teki vierailun Ukrainaan – kommentoi MTV:lle matkansa oivalluksiaPuolustusvoimien komentaja Lindberg: Sotaharjoitukset ovat normaalia toimintaa
IsraelSuomiPuolustusvoimatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • Eilen22:00
    Hamas

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen09:47
    Libanon

    Israelilta uhkaus Libanoniin

  • 31.10.06:01
    Palestiina

    Kysely: Palestiina-kysymykset jakavat suomalaiset

  • 30.10.18:54
    Hamas

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • 29.10.17:48
    Israelin ja Hamasin sota

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan