Presidentti Trumpin lähentyminen Putinin kanssa on herättänyt monissa Euroopan maissa huolia yhdysvaltalaisten aseiden luotettavuudesta.
Ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Timo Herranen rauhoittelee huolia F-35-hävittäjien luotettavuudesta tulevissa kriiseissä.
Ilmavoimien verkkosivuilla julkaistussa katsauksessa Herranen kirjoittaa, ettei F-35:ssä ole niin sanottua tappokytkintä, jolla Yhdysvallat voisi halutessaan tehdä koneet toimintakyvyttömiksi lopettamalla niiden ohjelmistojen päivitykset.
– Olemme luotettavasti operoineet yhdysvaltalaisella kalustolla jo kolmekymmentä vuotta, vaikka Hornet-hankinnankin yhteydessä esitettiin vastaavia väittämiä kyvyn lamauttamismahdollisuudesta, Herranen toteaa.
Herranen sanoo luottavansa vuosikymmeniä kestäneen yhteistyön perusteella jatkossakin siihen, että Yhdysvallat ja Lockheed Martin takaavat laajan ja kumppanuuden perustalle rakennetun F-35-laivueen suorituskyvyn kaikissa tilanteissa.
Hän huomauttaa, että kaikissa nykyajan kehittyneissä asejärjestelmissä on ohjelmistotekijöitä, joiden alkuperä on usein Yhdysvalloissa.
– Tällaisia riippuvuuksia on kaikissa länsimaissa käytössä olevissa hävittäjissä, mukaan lukien kaikissa HX-hankkeessa mukana olleissa.
Herrasen mukaan nykyisessä toimintaympäristössä on perustellumpaa keskustella eurooppalaisen asemateriaalituotannon kasvattamisesta kuin siitä tosiasiasta, että länsi on aseteknologiassa kokonaisuutena väistämättä keskinäisriippuvainen.
