Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulu vastaanottaa nuorilta ehdotuksia valtion myöntämien kriisimiljoonien käytöstä – "Tarvitaan lisää kouluterkkareita, koulukuraattoreita ja psykologeja"

3:25Kun kaupunki on kriisissä - minkälaista apua Oulu tarvitsee?
Julkaistu 15.01.2019 11:30
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) lupasi eilen Oulun kaupungille 1-2 miljoonaa euroa kriisirahaa nuoriin kohdistuneen seksuaalirikossarjan seurausten hoitoon. Oulun kaupunginjohtaja Päivi Laajala sanoo aamun Huomenta Suomen puhelinhaastattelussa, että raha käytetään nuorten hyväksi.

Rahalla aiotaan lisätä resursseja nuorten kohtaamiseen. Asiantuntijaryhmä valmistelee parhaillaan käytännön tapoja siihen. Työryhmä ottaa Laajalan mukaan vastaan ehdotuksia nuorilta, vanhemmilta ja asiantuntijoilta siitä, miten raha pitäisi käyttää.

Laajalan mukaan tärkeintä on, että nuoret tavoitetaan mahdollsimman kattavasti.

– [Valtion myöntämän rahan käyttö] painottuu some-asioiden lisäksi kouluterveydenhuoltoon ja opiskelijaterveydenhuollon lisäykseen. Tarvitaan lisää kouluterkkareita, koulukuraattoireita ja psykologeja. Nuorisotyön resursseja pitää kohdistaa vapaa-aikaan ja katutyöhön eli kaikkialle sinne, missä me tavoitamme nuoret ja nuoret aikuiset mahdollisimman hyvin, Laajala sanoo.

"Ei tietoa mistään vakavammasta"

Oulun seksuaalirikostapausten esilletulon jälkeen on kannettu huolta myös siitä, onko Oulusta tullut vaarallinen kaupuki maahanmuuttajataustaisille. Laajalan mukaan näin ei ole.

– Olemme kuulleet joitakin lieviä tapauksia, kuten että on saatettu töniä tapahtumissa tai kaupoissa tai vastaavissa. Meille ei ole tullut tietoa mistään vakavammasta.

Laajalan mukaan kaupunki pitää kuitenkin silmällä mielialojen kehitystä.

– Totta kai meidän täytyy tässä arvioida, että millaisia toimia vastareaktioiden syntymisen osalta täytyy tehdä. Tämä on yhteinen asia. On syytä korostaa, että meidän täytyy nyt tähän ikävään asiaan tarttua joka tapauksessa, eikä keskittyä siihen, mitkä kansalaisryhmät tätä tekevät. Tämä on yhteinen ja laajempi ongelma.

Laajala kiittää vielä kerran poliisin työtä Oulun tapausten selvittämisessä. Hän selittää Oulussa esille tullutta tapausten suurta määrää onnistuneella viranomaistyöllä.

– Uskon, että Oulussa tapausten määrään on vaikuttanut se, että viranomaistyö on ollut erittäin tehokasta. Erityisesti poliisin on tehnyt hyvää työtä ja saanut tutkinnat liikkeelle ja epäillyt otettua kiinni. Tässä taustalla on tehokas työ, joka on tuottanut tulosta.

Lisää aiheesta:

Poliisi kertoi nuorten rikollisuudestaKaupunginjohtaja Oulun turvallisuustilanteesta: "Tarvitsemme koko yhteiskunnan apua"Sisäministeri MTV:lle: Katujengit suuri uhka, väläyttää rikosvastuuta alle 15-vuotiaillekin: "Syytä palauttaa roti ja järjestys"Poliisi on huolissaan nuorten massakokoontumisista – nuorimmat osallistuneet ovat vasta 11-vuotiaita: "Huonovointisuus näkyy myös nuorissa"Ministeri Ohisalo kertoo kaksi syytä, miksi nuorten vakavien väkivallantekojen määrä on lisääntynyt – oikoo myös tietoja Helsingin nuorisojengistäRaiskausaallon riivaama Oulu ryhtyy toimenpiteisiin – järkyttynyt kaupunginjohtaja painottaa: "Kenenkään ei tarvitse piilottaa tunteitaan tai kokemuksiaan"
Oulun hyväksikäyttötapauksetSeksuaalirikoksetLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöRaiskausOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oulun hyväksikäyttötapaukset
  • 31.03.202012:44
    Hovioikeus

    Hovioikeudelta viimeiset tuomiot Oulun hyväksikäyttövyyhdistä – jokaiselle vuosien vankeus

  • 09.12.201916:35
    Hovioikeus

    Oulun hyväksikäyttövyyhtiä käsitellään hovioikeudessa – syyttäjä toivoo kaikilta työtä vastaavan ehkäisemiseksi

  • 05.11.201906:47
    Raiskaus

    Kolmekymppinen mies hyväksikäytti lapsia asunnossaan: 14-vuotiaan uhrin kaverit tulivat apuun, kun mies oli raiskaamassa sammunutta uhria

  • 12.07.201913:51
    Oulu

    MTV paikalla: Oulun seksuaalirikosvyyhdissä annetiin kaksi viimeistä tuomiota: molemmille vankeutta – kaupunginvaltuuston puheenjohtaja kertoo, miten teot ovat vaikuttaneet Ouluun

  • 12.07.201905:36
    Oulu

    Oulun grooming-vyyhdin viimeiset tuomiot annetaan tänään – jo kuusi miestä tuomittu 13-vuotiaaseen kohdistuneista törkeistä seksuaalirikoksista