Ostoskärryteoria paljastaa, oletko hyvä vai huono ihminen: "Ihminen, joka ei tätä kykene tekemään, ei ole eläintä parempi"
Palautatko ostoskärryt paikoilleen kauppareissun jälkeen? Somehitiksi nousseen teorian mukaan vastaus paljastaa jotain oleellista ihmisen yhteiskuntakelpoisuudesta.
Ympäri ostoskeskusta tai parkkipaikkaa lojuvat kärryt eivät päädy väärille paikoille itsestään vaan ihmisen toiminnan seurauksena. Tarkemmin ottaen pahojen ihmisten toiminnan seurauksena, tiivistää viraaliteoria, josta uutisoi muiden muassa Mirror.
”Ei eläintä parempi”
Jo yli 683 000 tykkäystä ja 183 000 jakoa kerännyt twiitti toteaa, että ostoskärryt kertovat jotain oleellista siitä, kuinka hyvin ihminen kykenee hallitsemaan itseään.
Ostoskärryjen palauttaminen on nimittäin helppo ja nopea tehtävä, jonka lähes kaikki tietävät oikeaksi teoksi. Rangaistusta ostoskärryjen hylkäämisestä epäsopivaan paikkaan ei kuitenkaan saa – paitsi työntekijät, jotka joutuvat raahaamaan ne takaisin kauppaan. Tästä syystä ostoskärryt tarjoavatkin oivan mahdollisuuden tarkastella ihmisen kykyä toimia oikein, kun siihen ei pakoteta.
Ostoskärryt palautetaan silkasta hyvyydestä ja sovinnaisuudesta.
– Ihminen, joka ei tätä kykene tekemään, ei ole eläintä parempi, vaan villi, jonka saa tekemään oikein vain lain voimalla uhkaamalla. Ostoskärryt määrittelevät sen, onko henkilö hyvä vai huono yhteiskunnan jäsen, tekstissä päätellään.
Jos twiitti ei näy, voit avata sen tästä.
Selittelijät eivät saa somessa armoa
Provosoiva ja luultavasti kieli poskessa kirjoitettu teksti on herättänyt somessa ihastusta ja vihastusta. Erityisesti kaupassa työskentelevät kertovat tuomitsevansa ostokärryjä sopimattomiin paikkoihin jättävät ihmiset, vaikka osa kommentoijista katsoo työllistävänsä ihmisiä ostoskärryjä hylkäämällä.
Edes silloin tällöin tapahtuva ostoskärryjen hylkääminen ei saa someoikeudelta armahdusta.
– Kertoo jotain persoonastasi, jos olet liian laiska tekemään jotain niin pientä, Julia Southwicktwiittaa.
Ostoskärryteorian tyrmääviä henkilöitä epäilläänkin ajattelemattomiksi ihmisiksi, jotka eivät pysty myöntämään itselleen käyttäytyneensä huonosti.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Twitter/@ANTICHRISTJARED, Mirror
Uusimmat
-
06:38
SM-liigan jumbovalmentajaa otti "äärettömästi kupoliin" – halusi antaa palaa tästä jäähystä
-
06:33
Manchester City ulos cupista – jäi tylysti nollille
-
06:31
Palomestari: Tämä on pahin virhe, jonka autoilija voi tehdä hälytysajoneuvon lähestyessä valot vilkkuen
-
06:28
Näin opiskelijat ympäri Suomen ovat vallanneet korkeakouluja – osa varustautunut yöpymään paikalla pitkäänkin: "Periksi ei ole tarkoitus antaa"
-
06:19
Messin puuttuminen maksoi voiton – Miami hävisi cupin finaalissa
-
06:05
ISW: Ukraina edennyt "marginaalisesti" kahdella rintamalla – MTV seuraa sotaa
-
06:04
Kaksi harvinaista korkeaa näköalapaikkaa avaa ovensa Helsingissä, ja toisessa niistä soi Sibeliuksen "soitetuin biisi"
-
06:02
Onko tässä Liigan aliarvostetuin pelaaja? Kapteenilta ylisanoja joukkueen tehomiehestä: "Taito, jota monella ei ole"
-
05:58
160 000 euron Mersu kenotti ojassa, eikä "omistajalla" ollut varaa hinausautoon – Ylöjärven autoliikkeen video paljasti röyhkeän varkaan ajotaidot
-
05:44
Burkina Fason sotilasjuntta: Estimme vallankaappauksen
-
05:38
Nälkäpäivä-keräys näkyy nyt kaduilla – näin rahat käytetään
-
05:32
Hallitus panostaa Kela-korvauksiin satoja miljoonia - "Alan asiantuntijoilla konsensus, että se on ihan älytöntä"
-
05:30
Pohjois-Korean perustuslaki: Olemme ydinasevalta
-
05:25
Maahanmuutto kuumentaa tunteita – EU:n sisäministerit koolle
-
05:18
Helsingiltä vihreää valoa Vantaan ratikalle
-
23:12
Ammuskelu Tukholmassa lähellä vilkasta urheilukenttää – nuori mies kuoli
-
22:15
Estonia-onnettomuuden pelastusoperaation johtaja muistelee kohtalokasta yötä: "Ei olisi uskonut, että sellaista tapahtuu"
-
22:09
Maaleja mättävä kyläseura järkyttää Espanjan jalkapalloa – nappasi La Ligan kärkipaikan Real Madridilta ja Barcelonalta
-
22:02
Sanna Marinilla jälleen uusia työkuvioita – kirjoitti sopimuksen ulkomaisen manageritoimiston kanssa
-
21:39
Kansalaisaloite Venäjän konsulaatin lakkauttamiseksi Ahvenanmaalla sai allekirjoitukset täyteen, mutta ei tule etenemään eduskunnassa
-
Lataa lisää