Ensitreffit alttarilla -ohjelmasta tuttu Oskari antaa kolme vinkkiä uudelle kaudelle osallistuville pareille.
Espoolainen Oskari Hyttinen avioitui noin kaksi vuotta sitten Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa. Liitto Heidin kanssa päättyi eroon, mutta Oskari muistetaan yhä "Ensitreffit-Oskarina".
Hyttinen kertoo MTV Uutisille muistelevan kokemusta lämmöllä, vaikka ei ollut alkuun uskoa, että hänelle oli löytynyt ohjelman kautta puoliso.
– Se oli aprillipäivä, kun Kari Kanala tuli kertomaan, että sinulle on löytynyt match. Kysyin, että et sitten mitään muuta päivää löytänyt tämän kertoaksesi, Hyttinen nauraa.
Hyttinen muistetaan edelleen niin kutsutusta "Napakymppi-gatesta", kun Heidi sai selville miehensä osallistuneen deittiohjelmaan ja hermostui siitä, millä tavalla asia kävi ilmi. Miehelle itselleen kyseinen gate ei ole asia, joka jäi ohjelmasta päällimmäisenä mieleen.
– Kaikkiaan se oli kokemuksena tosi mukava ja hieno mahdollisuus, johon mahtui paljon hyviä asioita. Ne ikävät gatet edustivat tosi pientä osaa koko matkasta, Hyttinen tuumii.
Hyttisen mukaan Napakymppi-riita oli laukaisin siihen, että pari päätyi eroon, vaikka hänen mielestään eron varsinaiset syyt olivat lopulta syvemmällä.


