Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpo perussuomalaisten pj-kisasta: Yhteistyömahdollisuudet katsotaan valinnan jälkeen

Orpo sanoi, ettei halua sotkeentua eikä sotkea perussuomalaisten sisäisiä valintoja.
Orpo sanoi, ettei halua sotkeentua eikä sotkea perussuomalaisten sisäisiä valintoja.Lehtikuva
Julkaistu 14.03.2017 16:43

MTV UUTISET – STT

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ei halua ottaa kantaa perussuomalaisten puheenjohtajakisaan.

– Sitten, kun puheenjohtaja on valittu, käydään mielestäni normaalijärjestyksessä keskustelua hallitusohjelmasta ja katsotaan yhteistyömahdollisuudet. En halua sitä sen enempää kommentoida.

Orpo sanoi, ettei halua sotkeentua eikä sotkea perussuomalaisten sisäisiä valintoja.

Kokoomusvaikuttaja, Helsingin pormestariehdokas Jan Vapaavuori sanoi Twitterissä maanantaina, ettei kokoomus hänen mielestään voi olla samassa hallituksessa, jos Jussi Halla-aho valitaan perussuomalaisten puheenjohtajaksi.

7:56Trumpmainen omaehtoisuus voi nakertaa Halla-ahon mahdollisuuksia vaikuttaa

Perussuomalaisten varapuheenjohtajaksi jo useampi tarjokas

Perussuomalaisten puheenjohtajakisan tiivistyessä myös varapuheenjohtajan paikalle on tarjolla jo useampi ehdokas.

Kansanedustaja Ville Tavio ilmoitti tiistaina tavoittelevansa varapuheenjohtajan paikkaa harkittuaan aiemmin puheenjohtajakisaan lähtöä. Viime viikolla varapuheenjohtajan tehtävää ilmoittivat tavoittelevansa kansanedustajat Arja Juvonen ja Teuvo Hakkarainen. Jo aiemmin kisaan ilmoittautui kansanedustaja Laura Huhtasaari.

Perussuomalaisten puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat valitaan puoluekokouksessa Jyväskylässä 10.–11. kesäkuuta. Puolueen sääntöjen mukaan kolmesta varapuheenjohtajasta vähintään yhden on oltava nainen ja vähintään yhden on oltava mies.

Katkolla on myös puoluesihteerin paikka. Nykyinen puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ei ole vielä kertonut, haluaako hän jatkaa tehtävässään. Viime viikolla ehdolle puoluesihteeriksi ilmoittautui kansanedustaja Tom Packalénin avustaja Aleksi Niskanen.

3:15Halla-aho puheenjohtajakisaan – näin Jussi Kärki kommentoi

Lisää aiheesta:

Purra lähtee perussuomalaisten puheenjohtajakisaanPäätoimittajan kommentti: Perussuomalaisten puheenjohtajakisasta uhkaa tulla yhden naisen showPerussuomalaisten Riikka Purra vielä epävarma puoluejohtajaksi pyrkimisestään – "En osaa vielä vastata. Kerron, kun osaan"Ministeri Lindström blogissaan: Kannatan PS-johtoon Sampo TerhoaHalla-aho kertoo ratkaisunsa puheenjohtajakisasta – sanonut lähtevänsä "todennäköisesti ehdolle" Perussuomalaiset avaa kuntavaalikampanjansa – kolme ehdokasta ilmoittautunut Soinin jatkajaksi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 16:40
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa

  • 16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys