Orionin neljällä lääketehtaalla tuotanto on pysähdyksissä lakon vuoksi.
Teollisuusliiton lakko voi näkyä apteekeissa esimerkiksi flunssa- ja yskänlääkkeiden tuotepuutteina tai saatavuusongelmina, kerrottiin lääkeyhtiö Orionista.
Keskiviikkona alkaneen kolmipäiväisen lakon piirissä on Orionin neljä lääketehdasta Espoossa, Salossa, Turussa ja Kuopiossa. Lisäksi lakko koskee Orionin tytäryhtiön Fermionin tehtaita Hangossa ja Oulussa.
Fermion valmistaa lääkkeiden vaikuttavia aineita.
Orionin viestintäjohtajan Terhi Ormion mukaan tuotanto on lakon vuoksi käytännössä pysähdyksissä Orionin ja Fermionin tehtaissa. Lakon piirissä on yhtiöissä kaikkiaan noin 750 työntekijää.
Ormion mukaan kemianteollisuuden nykyinen kolmen päivän lakko ei toivottavasti vielä aiheuta tuotepuutteita Orionin valmistamissa lääkkeissä. Hänen mukaansa tuotepuutteet ovat kuitenkin mahdollisia.
Lue myös: Kommentti: Lakkosuma uhkaa Suomea – pettymykseen päättyneessä teknologiateollisuuden sovittelussa käydään taistoa paikallisen sopimisen roolista
– Onneksi aika usein löytyy korvaavia tuotteita. Jos joltakin valmistajalta on (tuote) loppu, niin sitten toisella taas on.
