Yhdysvalloissa tammikuussa opettajaansa ampuneen kuusivuotiaan äiti on myöntänyt hankkineensa ampuma-aseen laittomasti, liittovaltion syyttäjät kertoivat maanantaina.
Poika oli tuonut aseen kouluun ja ampunut opettajaansa, joka haavoittui vakavasti. Käteen ja rintaan haavoja saanut opettaja oli kaksi viikkoa sairaalassa. Ampuminen tapahtui maan itärannikolla Virginiassa sijaitsevassa Newport Newsin kaupungissa.
Liittovaltion syyttäjät sanoivat maanantaina lausunnossa, että pojan äiti oli myöntänyt syyllisyytensä ampuma-aseen laittomaan hankkimiseen ja hallussapitoon. Lisäksi nainen oli myöntänyt syyllistyneensä väärän lausunnon antamiseen aseen ostamiseen vaaditussa valtion viraston lomakkeessa.
Lue myös: Kuusivuotias poika otettu kiinni Virginiassa – epäillään ampuneen opettajaansa koulussa
Naisen myöntämistä rikoksista voi seurata jopa 25 vuoden vankeustuomio.
Naisen kerrotaan ilmaisseen alkoholi-, tupakka- ja tuliasevirasto ATF:n lomakkeessa, ettei hän käytä laittomia huumausaineita. Liitovaltion agentit olivat kuitenkin tehneet etsintöjä sekä naisen kotiin että hänen äitinsä kotiin, jossa nainen tuolloin asui. Näissä etsinnöissä oli agenttien mukaan löytynyt muun muassa vajaat 25 grammaa marihuanaa.
Virginia on laillistanut pienten marihuanamäärien henkilökohtaisen kasvattamisen ja hallussapidon, mutta huumausaine on edelleen laiton liittovaltion tasolla.
Lue myös: 6-vuotiaan ampuman opettajan tila kohenee
Harvinaislaatuisen nuori ampuja
Paikalliset syyttäjät nostivat jo huhtikuussa osavaltion tason syytteitä naista vastaan. Häntä on syytetty muun muassa törkeästä lapsen laiminlyönnistä.