Yhdysvalloissa Virginian osavaltiossa poliisi on ottanut kiinni kuusivuotiaan pojan, jonka epäillään ampuneen opettajaansa koulussa.
Newport Newsin kaupungissa tapahtuneesta välikohtauksesta kertovat muun muassa uutiskanava CNN ja uutistoimisto AFP.
Poliisin mukaan kolmissakymmenissä olevan naisopettajan saamat vammat ovat hengenvaarallisia.
Kyseessä ei poliisin mukaan ole vahinko. Poliisin tietojen mukaan ampumista oli edeltänyt opettajan ja pojan riita, jonka jälkeen poika oli ampunut opettajaa kerran.
Poliisipäällikkö Steve Drew kertoi tiedotustilaisuudessa, etteivät muut luokassa olleet oppilaat olleet osallisena ampumiseen.
Poliisin tutkinta on kesken. Epäselvää on muun muassa se, mistä kuusivuotias oli saanut aseen.
Richneckin ala-aste, jossa ampuminen tapahtui, pysyy suljettuna ainakin maanantain.
Tapahtuma traumaattinen lapsille ja vanhemmille
Joselin Gloverin, jonka yhdeksänvuotias poika Carlos käy Richneckin ala-asteella, kertoi saaneensa koululta tekstiviestin, jossa kerrottiin, että yksi henkilö oli ammuttu ja toinen henkilö pidätettynä.