Jännitteet kasvavat Moldovassa, joka sijaitsee Ukrainan lounaisrajalla. Maa syyttää Venäjän pohjustavan vallankaappausta, joka voisi vetää Moldovan mukaan Venäjän hyökkäyssotaan Ukrainassa.
Moldovan presidentti Maia Sandu on syyttänyt Venäjää siitä, että se käyttää siviileiksi naamioituneita ”sabotoijia”, jotka lietsovat poliittista epävakautta. Myös Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on kertonut Ukrainan tiedustelupalvelun tehneen samankaltaisia havaintoja.
Asiasta uutisoi yhdysvaltalaismedia CNN.
Putin puolestaan on syyttänyt Kiovaa perusteettomasti hyökkäyksen suunnittelusta Moldovassa sijaitsevalle venäläismieliselle alueelle. Moskovalla on alueella sotilaallista jalansijaa. Tämä on herättänyt Moldovassa pelkoa siitä, että Putin käyttää tätä tekosyynä Krimin kaltaiselle laittomalle liittämiselle.
Kreml-myönteinen marginaalipuolue tukee mielenosoituksia
Moldovaa vaivaa myös kaasun hinnan nousu ja pilviin noussut inflaatio. Vaikka Moldovan uusi pääministeri on jatkanut EU-myönteistä linjaa, pääkaupungissa Chisinaussa on myös järjestetty venäläismielisiä mielenosoituksia. Mielenosoituksia on kannattanut maan Kreml-myönteinen marginaalipuolue.
Venäjän ohjusiskut Ukrainassa ovat tuhonneet sähköasemia, joista lähes kolmannes Moldovan sähkön tuonnista tulee.