Venäjä-mielisen puolueen tukema ehdokas johtaa niukasti Moldovan presidentinvaaleissa. Vaaleja varjostaa pelko Venäjän vaalivaikuttamisesta.
Moldovan presidentinvaalien toisella kierroksella Venäjä-mielisen sosialistipuolueen tukema Aleksandr Stoianoglo oli erittäin niukassa johdossa, kun vajaat 91 prosenttia äänistä oli laskettu.
Stoianoglon ääniosuus oli tuolloin 50,5 prosenttia ja istuvan presidentin Maia Sandun 49,5 prosenttia.
Tilanne voi vielä muuttua Moldovan ulkopuolella asuvien ihmisten äänten myötä. Niiden odotetaan menevän pääasiassa EU-myönteiselle Sandulle.
Kaksi viikkoa sitten käydyllä ensimmäisellä kierroksella suosituin ehdokas oli Sandu, joka sai noin 42 prosenttia äänistä. Stoianoglon äänisaalis oli tuolloin ennakoitua suurempi, 26 prosenttia.
Toisesta kierroksesta on ennakoitu tiukempaa, sillä Stoianoglon tueksi on asettunut useita ensimmäisellä kierroksella mukana olleita Venäjä-mielisiä ehdokkaita.
Ruokakaupassakin varoitellaan äänten ostamisesta
Venäjää on syytetty yrityksistä vaikuttaa Moldovan vaaleihin. Moldovan poliisi kertoi lokakuussa paljastaneensa suuren mittaluokan vaikuttamisoperaation, jossa Venäjä pyrki ostamaan yli sadantuhannen moldovalaisen äänet presidentinvaaleissa ja taannoisessa EU-kansanäänestyksessä.