F1-talvitestit käynnistyivät keskiviikkona Espanjan Barcelonassa. Ensimmäisen testiviikon isoin puheenaihe liittyi Mercedeksen uuteen keksintöön, ”DAS-järjestelmään”. Ratkaisun yllä on nyt isoja kysymysmerkkejä.
Mercedes toi testeihin kaksiakselisen ohjausjärjestelmän, jossa kuljettaja pystyy liikuttamaan rattia syvyyssuunnassa eteen ja taakse. C Moren F1-asiantuntijan Ossi Oikarisen mukaan uusi järjestelmä vaikuttaa auton pyörien aurauskulmiin.
– Tuon avulla kuljettaja pystyy muuttamaan pyörien aurauskulmia suoralla ja sitä kautta joko lämmittämään renkaita tai vaikkapa jäähdyttämään niitä, Oikarinen avaa.
LISÄÄ: Mercedeksen silmiinpistävä innovaatio herätti kohun – yksiselitteinen video ja Ossi Oikarinen selvittävät mistä on kyse
Raporttien mukaan kyseinen ratkaisu on kielletty F1-sarjan uusissa säännöissä, jotka astuvat voimaan kaudelle 2021.
Epäselvää on ollut se, että saako Mercedes käyttää ratkaisua tulevalla kaudella.
Renaultin urheilujohtaja Alan Permane uskoo, että Mercedes on kertonut ratkaisusta kansainväliselle autoliitolle FIA:lle. Permanen mukaan tapetille nousee nyt ratkaisun tulkinta yhteen sääntöpykälään nojaten.
– Kysymysmerkki liittyy parc fermeen. Kysymys on se, että onko tuo ohjausjärjestelmäratkaisu vai jousitusratkaisu? Koska noiden kahden kohdalla tekniset pykälät ovat hyvin erilaisia, Permane mietti .

