Lauantaina nyrkkeilykehään palaavan Robert Heleniuksen matka kohti maailmanmestaruutta koki kovan kolauksen huhtikuussa, kun hän kärsi Johann Duhaupasin käsittelyssä ammattilaisuransa ensimmäisen tappion.
Helenius vs. Airich suorana MTV Katsomossa lauantaina 10.9. Pääottelun lisäksi kuusi kamppailua klo 17.55 alkaen.
MTV Sportin nyrkkeilyasiantuntijan Risto Merosen mielestä Heleniuksella on periaatteessa edelleen kaikki edellytykset taistella jopa maailmanmestaruudesta.
– Tosiasia on se, että Heleniuksella on kova lista ja kovat meriitit. Jos hän pystyy palautumaan sille tasolla, jolla hän oli muutama vuosi sitten kun hän tyrmäsi entisiä maailmanmestareita, niin silloin hän on lähellä maailman huippua, Meronen toteaa MTV Sportille.



