Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Onko F1-markkinoiden rajulla käänteellä vaikutusta Räikköseen? – "Kimin osakkeet ovat vankistuneet"

MTV Oy
Julkaistu 06.08.2018 07:41
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen
Toimittajan kuva

Tomi Haapaniemi

tomi.haapaniemi@mtv.fi

Formula 1 -markkinoilla nähtiin melkoinen käänne, kun australialaiskuljettaja Daniel Ricciardo päätti jättää Red Bullin. Ricciardo siirtyy ensi kaudeksi Renaultille. C Moren F1-asiantuntija Toni Vilander pohti asiaa myös Kimi Räikkösen Ferrari-jatkoon liittyen.

Tällä hetkellä kärkitallien osalta kysymykset kääntyvät Ferrariin ja Red Bulliin. Näistä kumpikaan ei ole vahvistanut vielä kuljettajakaksikkoaan ensi kaudelle.

Vilanderin mukaan Ferrarin kohdalla tuore ikävä uutinen laittoi kapuloita rattaisiin.

– Sergio Marchionnen menehtyminen on mullistanut koko Ferrarin organisaatiota ja luulen, että tämä koko kuskiasia on siirtynyt taka-alalle. Se ei ole nyt prioriteetti numero yksi, Vilander sanoo MTV Sportille.

Marchionne toimi pitkään Ferrarin pääjohtajana. Eri näkemysten mukaan Marchionne olisi ollut tuomassa tällä hetkellä Sauberilla ajavaa monacolaista Charles Leclerciä Ferrarin toiseksi kisakuskiksi.

Vilanderin mukaan F1-markkinoiden isot käänteet eivät vaikuta suoranaisesti Ferrarin tilanteeseen.

– Leclerc on Ferrari-kuljettaja ja Kimi on heittomerkeissä Ferrari-kuljettaja. Talli kokee, ettei heillä ole mitään suurta kiirettä tai hoppua sen osalta, että sopimuksia pitäisi tuoda heti julki.

Ennen kesätaukoa Räikköseltä nähtiin erittäin vahvoja otteita, mitkä Vilander nostaa esille jatkosopimuskeskustelussa.

– Kimi on ajanut loistavasti – viimeksi varmaan näin hyvin mestaruuskaudella 2007, jos katsotaan ihan palkintopallisijoituksia. Kimi on tehnyt juuri sitä työtä, mitä tarvitaan, että se sopimus tulisi sieltä. Uskon, että Kimin osakkeet ovat vankistuneet viime aikoina – erittäin kovasti, Vilander näkee.

Vilanderin mukaan Ferrarilta voitaneen odottaa sopimusuutisia kesätauon jälkeen. Tuolloin ohjelmassa ovat sekä Belgian Span että Italian Monzan osakilpailut.

– Ilmoilla on ollut sellaista pientä epätietoisuutta. On ollut hetkiä, jolloin kukaan ei ole tiennyt, että mikä se Ferrarin ensi kauden lopullinen kuljettajakaksikko on. Ferrari ei ole välttämättä tehnyt päätöstä, eikä Kimikään ole ollut ihan varma. Samalla tavalla Leclerc on sanonut, ettei hän ole tavannut ketään Ferrarilta, eikä hän ole edes miettinyt asiaa.

– Jos Kimillä on halua jatkaa, niin näkisin, että hän on edelleen Ferrarin ykkösvaihtoehto, Vilander summaa aiheen.  

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottaksen tilanteeseen odotetaan kuumeisesti ratkaisua – Toni Vilander nostaa esiin kaksi uhkakuvaa: "Silloin se on game over"F1-varikolta liikahti hurja suomalaishuhu – Mika Salo ja Ossi Oikarinen eri kannoilla tilanteesta: "Ei, ei, ei tuo kuulosta yhtään järkeenkäyvältä jutulta"Johtaako F1:n poikkeuksellinen kausi hurjaan kulissipeliin? – "Rohkea väite sanoa, että hän olisi kakkoskuljettaja"Toni Vilander näkee Sebastian Vettelin lähdössä yhtymäkohdan menneeseen – saksalaisen ura on tullut taitekohtaan: "Monzan paalupaikka ei olekaan enää se kaikkein tärkein"F1-erikoislähetys: Kimi Räikkösestä huokuu luottavaisuus – "Homma jatkuisikin Ferrarilla"F1-markkinoilla hulina sen kuin jatkuu? Vilander: "Sopimuksia julki hyvin nopeassa tahdissa"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan