Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko Edis Tatli valmis MM-otteluun, Pekka Mäki?

Lehtikuva
Julkaistu 18.12.2016 15:44(Päivitetty 18.12.2016 20:09)
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

jmunukka

Edis Tatlin valmentaja Pekka Mäki valottaa suojattinsa tulevaisuuden suunnitelmia, jossa kirkkaimpana loistaa vihdoin MM-ottelu.

Edis Tatli teki italialaisvastustaja Manuel Lancian kasvoista muhjua eilisillan ottelussa ja voitti tuomarin keskeytyksellä yhdeksännessä erässä.

- Kyllä Edis todisti olevansa maailman kärjessä 10 tai 15 parhaan joukossa. Euroopan nyrkkeilyliiton määräämä vastustaja ei ollut sitä tasoa. Tämä oli ottelu, joka piti käydä, valmentaja Pekka Mäki summasi.

Kyseessä oli jo kolmas kerta tänä vuonna, kun Tatli puolustaa menestyksekkäästi Euroopan mestaruutta. Nyt on aika tähyillä isompia kaloja. Tatlin leiri on puhunut MM-ottelusta jo kotvan aikaa.

- Kyllä meillä on suunnitelmia, joita en halua sen enempää vielä avata. Heti alkuvuodesta, tammikuun aikana tiedämme enemmän.

Yksi valmistava matsi?

Onko Tatli valmis MM-taistoon heti vai tarvitseeko hän vielä lisää otteluita?

- Mielestäni hän tarvitsisi ottelun lähellä maailmanlistan kärkeä olevaa kaveria vastaan, joka haastaisi häntä kunnolla ja laittaisi ahtaalle. Jos siinä tulee menestystä, hän on valmis MM-otteluun.

Tatli itse väläytti Lancia-kohtaamisen jälkeen haastattelussa, että hän voisi kohdata seuraavaksi brittinyrkkeilijä Anthony Crollan, joka on entinen maailmanmestari.

- Crolla on fyysinen, painostava ja aggressiivinen kaveri, Mäki tiivistää ja nostaa myös toisen britti-iskijän Terry Flanaganin nimen esiin Tatlin mahdollisena vastustajana.

"Lyövät kokoluokkaa kovempaa"

28-vuotias Tatli itse hinkuu MM-otteluun nopeasti. Eilen hän sanoi, että jopa painoluokan vaihto yhtä ylemmäs saattaa tulla kysymykseen, ellei MM-matsia ala kuulua ensi vuoden puolella.

Mäki ei innostu.

- Vastustajat ovat kokoluokkaa isompia ja lyövät kokoluokkaa kovempaa. Jos painon tekemisessä ei ole vaikeuksia, kuten ei ole, niin miksi otella ylempänä ja antaa fyysinen etu? Mutta jos tulee hyvä sauma, niin mikä ettei. Esimerkiksi Ricky Burnsin kohtaamisesta on puhuttu, Mäki sanoo.

Lisää aiheesta:

Asiantuntija kertoo, mitä Robert Heleniuksen MM-ottelu nyt vaatii – "High risk, low reward"Manageri Tatlin lopettamismahdollisuudesta: "Ei olla edes ajateltu"EM-kehään nousevalla Edis Tatlilla jo seuraava kohde mielessäSuomalaisnyrkkeilijä pikakutsulla EM-otteluun – "Oli odotettavissa"Edis Tatli kohtaa maailmanluokan iskijän – ottelu jo alkuvuodesta Suomessa?Tatli sanoo suoraan: Nyt haluan oikeasti maailmanmestariksi
UrheiluNyrkkeily

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 20:05
    Liiga

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"

  • 19:38
    Valioliiga

    Arsenal liitää – Manchester United hukkasi mahdollisuutensa

  • 19:07
    Liiga

    Oho: HIFK jysäytti yllätyksen SM-liigassa

  • 19:04
    Nyrkkeily

    Pihla Kaivo-oja hylätty

  • 18:27
    Liiga

    Karmivaa menoa: TPS sai kylmää kyytiä Turussa