Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Omakotipalon sammutustöissä hurja tilanne: pelastaja putosi katon läpi palavaan rakennukseen Parkanossa

Julkaistu 04.04.2018 19:40
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Parkanossa paloi iltapäivällä omakotitalo. Rakennuksen sammutustöiden yhteydessä sattui erikoinen kommellus, kun palopelastaja putosi katon läpi sisälle palavaan rakennukseen.

Päivystävä palomestari Jari Suokonautio Pirkanmaan pelastuslaitokselta kertoo, että hurjan kuuloisesta tilanteesta selvittiin säikähdyksellä. Pelastaja putosi jaloilleen, käveli omin voimin ulos rakennuksesta, kävi tarkastettavana ja jatkoi vielä sammutustöitä.

– Onneksi oli matala rakennus. Ehkä 2,5 metrin matkan hän vain putosi. Alapuolella ei ollut myöskään paloa, Suokonautio sanoo.

– Kävi näin onnellisesti tällä kertaa.

Parkanon Pitkäkadulla sijaitseva rakennus sen sijaan tärveltyi palon ja sammutustöiden yhteydessä asumiskelvottomaksi.

– Palossa oli ikävänä piirteenä, että katon yläpohjassa oli purueristeitä, ja jouduimme purkamaan koko katon pois. Nyt talosta on enää vain seinät pystyssä.

Talon asukkaat eivät loukkaantuneet palossa. Heidät evakuoitiin rakennuksesta sen jälkeen, kun pelastuslaitos sai palosta ilmoituksen.

– He eivät jostain syystä tajunneet itseä lähteä ulos. Kävimme sitten hakemassa heidät pois, Suokonautio sanoo.

Palon syttymissyystä ei ole vielä varmaa tietoa, mutta mahdollinen selitys on Suokonaution mukaan löytynyt.

– Talosta oli viety tuhkia ulos pahvilaatikossa. Tuhkat oli kyllä kannettu kauas rakennuksesta, mutta pahvilaatikko oli jäänyt rakennuksen seinustalle. Olisiko siitä sitten lähtenyt kytemään.

Sammutustöissä sattuneesta vaaratilanteesta kertoi ensimmäisenä Aamulehti.

Lisää aiheesta:

Mies putosi kerrostalon savupiippuun Tampereella, matkaa jopa 25 metriä – pelastettiin kellarin nuohousluukun kauttaLämmitysjohdosta tuleen syttynyt auto lähti itsestään liikkeelle Kuopiossa – omakotitalon asukas esti talon syttymisen kekseliäällä keinolla: "Säästyttiin todella isoilta vahingoilta"Kaksi asukasta yritti herätellä kolmatta palavassa talossa Vantaalla, mutta huhuiluun ei vastattu – savusukeltajat mursivat oven ja hakivat miehen ulos Katso kuvat: Äiti ja lapset pakenivat tulipaloa parvekkeelle, palokunta riensi hätiin viime hetkellä: "Muutama minuutti ja 10 metrin liekit olisivat lyöneet ikkunoista"Poliisitkin letkun varressa talotehtaan sammutustöissä – "Ei sieltä mitään pystynyt pelastamaan"Karmiva kuva asunnosta, jossa tuli nieli ihmisen hengiltä: Kukaan ei herännyt samassa kerrostalossa – palomestari varoittaa nyt muita
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:34
    Eläke

    Pitäisikö eläkeikää nostaa? Tätä mieltä on SAK

  • 21:26
    Tulipalot

    Suuri tulipalo Pirkkalassa aiheutti sähkökatkoja – sankka savupatsas näkyi kilometrien päähän

  • 18:32
    Polttoaine

    Nyt puhuvat Suomen Teboil-tankkaajat Helsingistä Lappiin: "Naapurissa on seuraava tankki"

  • 18:27
    Muutosneuvottelut

    Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen yt-neuvottelut päättyivät: irtisanomisuhka koskee yli sataa henkilötyövuotta

  • 17:30
    Punkit

    Borrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"