Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Kuvituskuva / Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 12.12.2019 07:36
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Kuopion hätäkeskus sai ilmoituksen Anttilanrannassa omakotitalon pihassa tuleen syttyneestä autosta noin kuuden aikaan torstaiaamuna. Omakotitalo pelastui asukkaan ripeän toiminnan ansiosta, pelastuslaitokselta kerrotaan.

Lämmitysjohtoon kiinnitetty henkilöauto syttyi aamulla tuleen omakotitalon pihassa Anttilanrannassa. Talon asukas huomasi palon itse.

Auto oli tuleen sytyttyään lähtenyt liikkumaan, ja se oli ajautunut pari metriä eteenpäin, omakotitalon ulkoseinää vasten, aiheuttaen palovaaran myös asuintalolle.

– Palo olisi mitä todennäköisimmin levinnyt asuinrakennukseen, jos ei olisi ollut niin nohevana tämä talon asukas, palomestari Petteri Lintunen Pohjois-Savon pelastuslaitokselta kertoo. 

– Rouvahenkilö on saanut lunta luomalla rajoitettua paloa niin, ettei se päässyt leviämään rakenteisiin.

Palomestarin mukaan autot saattavat joskus lähteä itsestään liikkeelle tulipalon syttyessä. Näin oli käynyt myös tässä tapauksessa.

– Kun oikosulku tulee, saattaa starttimoottori lähteä päälle, Lintunen selittää. 

Lumi käy alkusammutukseen

Palosyyntutkintaa ei ole tehty, mutta palomestari arvioi kyseessä olleen tekninen sähkövika. Palokunta sammutti auton ja varmisti, ettei tuli ollut levinnyt asuintalon rakenteisiin. 

Palomestarin mukaan lumi on oivallinen tapa alkusammutukseen ulkona, jos muita sammutusvälineitä, kuten jauhesammuttimia ei ole käytettävissä. Lumi rajaa paloa samalla tavalla kuin vesi. 

– Tässäkin tapauksessa säästyttiin todella isoilta vahingoilta, kun lunta siihen auton päälle luotiin, Lintunen sanoo.  

Lisää aiheesta:

Lämmitysjohdosta tuleen syttynyt auto lähti itsestään liikkeelle Kuopiossa – omakotitalon asukas esti talon syttymisen kekseliäällä keinolla: "Säästyttiin todella isoilta vahingoilta"

Kodinkone syttyi tuleen Vantaalla, isän ansiokas toiminta pelasti tilanteen – palomestarilta painokas muistutusTulipalo Toholammella: Ohikulkijat pelastivat kerrostalon asukkaan hengenLähes uunituore uuni syttyi tyhjänä tuleen Kuopiossa – "Kyseessä oli todella vaarallinen tilanne"40-metrinen nosturi syttyi tuleen rakennustyömaalla Turussa – onnettomuudessa oli ison tulipalon riskiSankarillinen teko! Naapuri sammutti uhkaavan kerrostalopalon Joensuussa – "Siinä oli korkeintaan muutamia minuutteja aikaa"Auto roihahti liekkeihin, tulipalo oli levitä omakotitaloon – naapuri veti palavan auton traktorilla pellolle
KuopioTulipalotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuopio
  • Eilen21:38
    KuPS

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • 15.10.19:45
    Koirat

    Poliisi ampui sarjapurijan – hyökkäsi neljän ihmisen kimppuun muutaman viikon sisällä

  • 13.10.14:08
    Pelastuslaitos

    Lietevaunu kaatui ojaan Kuopiossa

  • 12.10.18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • 12.10.18:55
    Junat

    Oksa aiheutti häiriön Savon radalla – liikenne palaa normaaliksi