Häirintäkohujen keskellä ajelehtinut Olympiakomitea ilmoitti tuoreesta tuulahduksesta järjestön johtotehtävässä, kun se nimitti uudeksi toimitusjohtajakseen Taina Susiluodon.
Kesäkuun alussa toimitusjohtajana aloittava Susiluoto siirtyy tehtävään Elinkeinoelämän keskusliitosta, jossa hän on toiminut henkilöstöjohtajana ja vastannut koulutukseen, digitalisaatioon ja maahanmuuttoon liittyvistä asioista.
Uusi toimitusjohtaja otti heti kantaa Olympiakomitean häirintätapauksiin, jotka ovat siirtyneet Suomen urheilun eettisen keskuksen Suekin tutkittavaksi. Torstaina OK:n hallituksen kokouksessa yksimielisesti tehtävään valittu Susiluoto kertoi, ettei hän tunne kolmen tapauksen yksityiskohtia vaan kommentoi niitä yleisellä tasolla.
– On päivänselvää, että Olympiakomitea on vakavan tilanteen edessä, sen viime viikkojen yhteiskunnallinen keskustelu jo osoittaa. Yksikään häirintätapaus ei ole hyväksyttävä. On todella tärkeää, että nämä asiat tulevat esille, niistä keskustellaan ja ne selvitetään, Susiluoto sanoi tiedotustilaisuudessa.
Susiluoto, 49, kertoi tärkeimmäksi tavoitteekseen Olympiakomitean luottamuksen palauttamisen.
– Tärkeintä on häirintäkohun saattaminen päätökseen sekä luottamuksen palauttaminen Olympiakomitean ja jäsenliittojen välille. Uskon, että luottamuksen palauttaminen tapahtuu samoilla asioilla kuin ylipäänsä ihmiselämässä. Keskustelemalla asioista, olemalla avoin, jakamalla tietoa ja osallistamalla ihmisiä. Ne eivät ole kovin vaikeita asioita, mutta ne pitää tehdä systemaattisesti.
Susiluoto seuraa tehtävässä Mikko Salosta, jonka viisivuotinen pesti päättyy kesäkuun lopussa.
