Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Olihan ihmetys": Benjaminin rysään jäi Suomessa 1960-luvulla sukupuuttoon kuollut kala – katso kuvat 15-kiloisesta mötköstä

0:18Porilaisen kalastajan rysään jäi valtava monniKatso kuvakollaasi kalastaja Tillqvistin saaliista.
Julkaistu 03.09.2025 15:13
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Porilainen kalastaja yllättyi, kun hän tajusi, mitä rysään oli jäänyt.

Porilainen kalastaja Benjamin Tillqvist löysi maanantaina 1. syyskuuta rysästä valtavan vonkaleen, monnin. 

Lue myös: Kalamies Jyrin parhaat vinkit ahvenen nappaamiseen – "Saa melkein aina kalaa"

Monni jäi haaviin Pihlavanlahdelta Kokemäenjoen suulta. Sen pituus oli 137,5 senttimetriä ja painoi 15,5 kiloa.

– Tuli ihan täytenä yllätyksenä, että oli ensinnäkin rysään tuon kokoinen kala mennyt.

Kala oli ihan erilainen kuin mitä Tillqvist oli yleensä tottunut saamaan. Viiksistä hän päätteli, että kyseessä on monni.

– Olihan se ihmetys, että semmoinen siellä oli. Ei osannut yhtään kuvitella, että mitään monnia sieltä tulisi, hän sanoo.

Ennätyskalailmoitus tehty

Kala otettiin ylös ja se menee jatkotutkimuksiin. Tällä hetkellä se on satamassa pakastimessa odottamassa, minne se viedään.

– Kalatalouden keskusliitolle on tehty ennätyskalailmoitus, ja sieltä oltiin jo yhteydessä, että varmaan on ennätyskala.

Tillqvist kertoo, että monni se joka tapauksessa on, mutta millainen, sitä ei tässä vaiheessa tiedetä. Saaliista aiemmin uutisoinut Satakunnan Kansa kertoo, että kyseessä on mitä ilmeisimmin Suomen ennätys, kunhan se vahvistetaan ennätyskalarekisteriin.

Tillqvistin käsityksen mukaan se viedään myöhemmin merimuseoon.

Ikimuistoinen saalis

Tämä saalis jos jokin jäi mieleen.

– On sen verran harvinainen kala, että varmaan muistaa koko loppuiän, Tillqvist tuumaa.

Monnin päätyminen rysään on erityisen harvinaista Suomessa, sillä laji kuoli sukupuuttoon Suomen vesillä jo 1960-luvulla. Viime syksynä Kotkan edustalla rysään päätyi ensimmäinen monni vuosikymmeniin Suomen aluevesillä, kertoi Helsingin Sanomat. Vielä ei tiedetä, ovatko monnit palaamassa Suomen vesille, vai ovatko tapaukset yksittäisiä.

Lue myös: Oletko koskaan nähnyt kalaa pötköttämässä tietokonetomografiassa? Nyt näet

Lisää aiheesta:

Janne sai elämänsä saaliin: 138-senttinen jättihauki sai miehen puhaltamaan – eikä se ollut edes reissun ainoa suursaalisAnteron rysään ui todellinen suurharvinaisuus – tämän syyn takia kala ei kuitenkaan päädy lautaselle Antti nappasi "aivan jäätävän mörön"Kun Perttu sai yli 12-kiloisen kuhan, hän ajatteli, ettei isompaa enää tässä elämässä tule – sitten maailmanennätysluokan "Tanhupallo" nappasi: "Aivan hirveä pommi"Nyt tärppäsi jättikuha! Toni näki järvessä jotain, joka vei yöunetkin – lähti aamuneljältä kalaan, ja se kannattiMikä jättiläiskuha! Kirkkoherra ja kalakaverit hiljenivät saaliinsa äärellä – "Nämä ovat kerran elämässä -juttuja"
Kalat ja vesieläimetLuonto ja eläimetPoriUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kalat ja vesieläimet
  • ke20:32
    Viiden jälkeen

    Suomalainen tutkimus paljastaa: Kalaöljystä hyötyvät myös terveet

  • ma06:40
    Luontokato

    Tutkijoilta vakava varoitus: Tämän keikahduspisteen romahduksella olisi katastrofaalisia vaikutuksia

  • 12.8.20:00
    Muovi

    Itämeren kaloista ja linnuista löytyi haitallisia kemikaaleja – näin pahoja ongelmia jatkuvasti yleistyvä muoviroska aiheuttaa

  • 11.8.14:59
    Ilmastonmuutos

    Suomen joet kuumentuvat – viileiden vesien lajit saattavat jatkossa taantua, yksi laji porskuttaa

  • 4.8.10:11
    Luonto ja eläimet

    Kun Sofia huutaa Saimaalla, kalat reagoivat hämmentävällä tavalla