Vaatemerkki SuperTrashin perustajan Olcay Gulsenin esimerkki innostaa tavoittelemaan omia unelmiaan.
Helsinkiläisen kauppakeskus Galleria Esplanadin tiloissa käy kuhina. Kansainvälisen SuperTrash -brändin pop up-liikkeen avajaisissa salamavalot räpsyvät ja samppanjalasit kilisevät. Avajaisten tähti on huimissa koroissa hymyilevä Olcay Gulsen, nainen SuperTrashin takana.
Gulsen on onnistunut toteuttamaan unelman, josta moni uskaltaa hädin tuskin haaveilla. Kolmekymppinen kaunotar on menestyvä businessnainen alalla, jolla epäonnistuminen on pikemminkin sääntö kuin poikkeus – eikä hänellä ole edes alan koulutusta.
Hollannissa vuonna 1980 kurdiperheeseen syntyneen Gulsenin lähtökohdat olivat kaikin puolin hankalat.
– Vanhempiani ei koskaan pidetty hollantilaisina. Heillä oli kuusi lasta mutta ei rahaa. Isälläni oli mielenterveysongelmia. Tiesin jo nuorena, että minun pitäisi muuttaa oman elämäni suunta. Olen aina tiedostanut, että jos haluan jotain, minun pitää tehdä paljon töitä sen eteen, Gulsen kertoo MTV Lifestylen haastattelussa.