Oikeuskansleri: Maahanmuuttajalasten opetukseen kiinnitettävä huomiota
Maahanmuuttajalasten valmistavan opetuksen laatuun on kiinnitettävä huomiota, linjaa oikeuskansleri Jaakko Jonkka.
Jonkka otti viime keväänä omana aloitteenaan tutkittavaksi, miten maahanmuuttajalasten ja -nuorten oikeus perusopetukseen toteutuu.
Selvitysten mukaan näiden nuorten syrjäytymisriski on muita nuoria selvästi korkeampi. Yksi syrjäytymisriskiin vaikuttava tekijä on se, millaiset kielelliset ja muut valmiudet lapsi ja nuori on saanut perusopetuksessa.
– Opetus- ja kulttuuriministeriön oikeuskanslerille antaman lausunnon ja käytettävissä olleen muun aineiston perusteella valmistavan opetuksen ongelmat näyttävät liittyvän ensi sijassa opetuksen laajuuteen ja sisältöön, oikeuskanslerin tiedotteessa sanotaan.
Maahanmuuttajalapset ja -nuoret osallistuvat perusopetuksen alussa enintään yhden lukuvuoden pituiseen valmistavaan opetukseen, jonka painopiste on suomen kielen opiskelussa.
Oikeuskanslerin mukaan valmistavan opetuksen opettajien kelpoisuuden määrittelyn ja opettajien lisäkoulutuksen tarve tulisi selvittää. Lisäksi oikeuskanslerin mukaan olisi aiheellista selvittää, tulisiko valmistavan opetuksen järjestämisvelvollisuus sisällyttää perusopetuslakiin.
Oikeuskansleri toi esiin myös huolensa siitä, että maahanmuuttajataustaisten oppilaiden puutteellinen kielitaito ei välttämättä mahdollista oppilashuollon ja muiden opetuksen tukitoimien hyödyntämistä.
Oikeuskansleri on pyytänyt opetus- ja kulttuuriministeriötä kertomaan kesäkuun 2016 loppuun mennessä, mihin toimiin se aikoo ryhtyä päätöksessä esitettyjen näkemysten vuoksi.
Uusimmat
-
07:00
Kalle Rovanperän lähtökohdat ovat vaikeat, mutta asiantuntija povaa vain pientä haittaa: "Pieni tasoittaja"
-
06:50
Twilight-tähti Taylor Lautner jakoi itsestään kirjoitettuja törkykommentteja – vastaa pilkkaajille
-
06:28
NBA-historiaa tehnyt Miami viimeisteli jymypaukun ja nappasi finaalipaikan – mestarisuosikki laulukuoroon
-
06:24
Joku vuotaa Teslan salaisuuksia: Yhtiöllä epäilyttävä sisäinen ohjeistus ongelmien hoitamiseen
-
06:20
Nämä kipinät voivat sytyttää mökkiriidan roihuun – opi avaamaan kiistasolmu naapurin kanssa
-
06:16
Vegas murskasi suomalaisten tähdittämän Dallasin – NHL:n finaalipari selvillä
-
06:15
Olli Jokiselta tiukka puheenvuoro Leijonien pelitavasta: "Pitää päästä siitä ajattelutavasta pois"
-
06:05
Mies kuvasi luvatta kotipihalla vaimoaan, joka otti yläosattomissa aurinkoa – pariskunta erosi ja oikeus sakotti
-
06:01
Ukraina: Kiovaan tehty "massiivinen" dronehyökkäys – MTV Uutiset seuraa sotaa
-
05:50
Maksaako Kalle Rovanperä kalliisti monsteripätkällä? Tässä Sardinian MM-rallin ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset
-
05:46
Kiina lähettänyt ensimmäisen siviilitaikonautin avaruuteen
-
05:45
Kremlin mukaan hiv-positiivisia ei kelpuuteta sotaan, mutta media kertoo heitä olevan Ukrainassa satoja – "Ainakin kuolen sankarina"
-
05:41
Hallituksen muodostajat ovat kuulleet asiantuntijoita jo lähes tuhat kertaa
-
05:37
Pohjois-Korea sanoo laukaisevansa tiedustelusatelliitin – Japani epäilee ohjuskokeeksi
-
05:32
USU: Pekka Haavisto suosikki seuraavaksi presidentiksi
-
05:25
USA:n ulkoministeri tapaa tänään Ruotsin pääministerin – vierailee viikolla myös Suomessa
-
05:20
Kanadassa yli 16 000 määrätty evakuoitavaksi maastopalojen vuoksi
-
05:15
Ihmiskaupasta syytetylle thaimaalaisnaiselle tänään tuomio – Syyttäjä: Pakkotyötä spa-yrityksessä
-
23:52
Oppilas suuttui kännykän takavarikoinnista ja poltti koulun – Guyanan tuhoisan koulupalon sytyttänyttä oppilasta vastaan nostettiin murhasyytteet
-
23:08
Sudanin tulitaukosopimusta jatkettiin viidellä päivällä
-
Lataa lisää