Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ohitustilanteista onnettomuuksia Oulun seudulla: Ensin kolaroivat tukkirekka ja kaksi henkilöautoa, sitten täysperävaunurekka ja aura-auto

Mediapalvelu Modia
Julkaistu 19.02.2021 05:41(Päivitetty 19.02.2021 06:27)

MTV UUTISET - STT

Nelostie oli suljettuna Kempeleessä Oulun suuntaan. Myöhemmin liikenne Kemin suuntaan jouduttiin sulkemaan Oulussa.

Pohjois-Pohjanmaan Kempeleessä tapahtui myöhään torstaina tukkirekan ja kahden henkilöauton tieliikenneonnettomuus, jonka seurauksena henkilöautot romuttuivat pelastuslaitoksen mukaan pahoin ja tukkirekan perävaunu päätyi kumolleen ojaan.

Yksi ihminen on viety jatkotarkastukseen, kertoo pelastuslaitos. Poliisi puolestaan kertoo tiedotteessa, että onnettomuudessa säästyttiin vakavilta henkilövahingoilta. Pelastuslaitoksen mukaan onnettomuudessa oli mukana kolme ihmistä.

Pelastuslaitokselta kerrotaan, että onnettomuus tapahtui, kun henkilöautojen kuljettajat olivat lähteneet ohittamaan tukkirekkaa. Ajoneuvot olivat matkalla pohjoiseen.

Pelastuslaitoksen mukaan tiellä oli pöllyävää lunta. Poliisista kerrotaan, että yksi auto oli ohituskaistalla hiljentänyt vauhtia lumen vuoksi, jolloin takana ollut toinen henkilöauto oli törmännyt edellä olevan auton perään.

Edellä olleen auton kuljettaja menetti autonsa hallinnan ja törmäsi viereisellä kaistalla olleeseen tukkirekkaan. Tukkirekan perävaunu lähti luisumaan ja kaatui osittain ajokaistalle.

Pelastuslaitos kertoo, että valotolppia ja kaiteita on poikki tai vääntynyt noin 200 metrin matkalla. Sen mukaan muoviromua oli puolenyön jälkeen runsaasti.

Poliisi tutkii tapahtumia liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Oulussa Nelostiellä täysperävaunurekka osui aura-autoon

Onnettomuuden seurauksena Nelostie oli suljettuna liikenteeltä Oulun suuntaan Kempeleen ja Limingan välillä. Se aukesi liikenteelle aamuyöllä.

Nelostie jouduttiin kuitenkin sulkemaan Kemiin suuntaavalta liikenteeltä Oulussa toisen, pienemmän tieliikenneonnettomuuden takia. Kemiin suuntaava liikenne oli poikki Lintulan liittymän ja Oulun liittymän välillä.

Pelastuslaitos kertoo, että aura-auto ja täysperävaunurekka olivat osuneet yhteen ohitustilanteessa. Pelastuslaitokselta sanotaan STT:lle, että rekan kuljettaja oli ollut ohittamassa aura-autoa.

Aura-auto pyörähti tiedotteen mukaan keskikaiteeseen. Kaidetta on vaurioitunut noin 20 metrin matalta.

Onnettomuudessa ei sattunut henkilövahinkoja.

Lisää aiheesta:

70 autoa kolaroi Lahden ketjukolarisumassa – yksi loukkaantui vakavasti, kymmeniä sairaalaanIsän ohitusyritys vastaantulevien ohituskaistalla johti turmaan Viitasaarella – pieni lapsi loukkaantui vakavastiKaksi rekkaa kolaroi yöllä Kuopiossa – hinausoperaatio sulkee pohjoiseen menevät kaistat useaksi tunniksi, poliisi varoittaa erittäin liukkaista teistäKaksi menehtyi liikenneonnettomuudessa Kuusamossa – kuorma-auto, linja-auto ja henkilöauto kolaroivatLohduttomat kuvat turmapaikalta: Yksi kuoli ja neljä loukkaantui vakavasti Äänekosken kolarissa – tämä tapauksesta tiedetäänYksi kuoli rajussa kolarissa Rovaniemellä – rekka tuuppasi henkilöauton vastaantulevien kaistalle
OuluKempeleLiikenneonnettomuudetOnnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • 11.12.19:26
    Matkailu

    Suomi mainittu! BBC listasi ensi vuoden 20 parasta matkailukohdetta

  • 11.12.07:02
    Autot

    Tilaisuus teki autovarkaan Oulussa

  • 9.12.08:02
    Sää

    Useita ulosajoja – poliisi: Osa onnettomuuksista "tilattuja"

  • 4.12.11:53
    Vaalit

    Uutissuomalainen: Hallitus esittää Lapin ja Oulun vaalipiirejä yhteiseksi vaalialueeksi

  • 1.12.21:26
    Poliisi

    Poliisi löysi Oulun keskustan epäillyn asemiehen