Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

NYT: Silmukka kiristyy – Trumpin poika tiesi etukäteen Kremlin halusta auttaa isänsä kampanjaa

2:01Trumpin poika ahdingossa
Julkaistu 11.07.2017 06:23
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

@jmunukka

The New York Times –lehti on tehnyt uuden paljastuksen Donald Trumpin pojan tapaamisesta venäläisen asianajajan kanssa vuoden 2016 presidentinvaalikampanjan aikana.

Lehden mukaan Donald Trump Jr. tiesi ennen tapaamista, että venäläisjuristin hallussa ollut materiaali oli osa Kremlin yritystä hänen isänsä presidentinvaalikampanjan helpottamiseksi.

Trump Jr. sai tiedon sähköpostitse ja kolme ihmistä on kuvaillut viestin sisältöä lehdelle. Viestinvaihdosta ilmenee, että Hillary Clintonia potentiaalisesti vahingoittava tieto oli peräisin Venäjän hallinnolta. 

Republikaanien kanssa kilpailevan demokraattipuolueen edustajat ovat tuoreeltaan kuvailleet uusimpia tietoja "erittäin vakaviksi."

Eilen uutisoitiin, että Trumpin poika tapasi venäläisjuristin kaksi viikkoa sen jälkeen, kun Trump nimettiin ehdokkaaksi. Asianajaja uskoi hänellä olevien tietojen voivan olla avuksi isä-Trumpin vaalikampanjassa.

Trumpin poika on kuitenkin sanonut, että lähteellä ei ollut merkittävää tietoa Clintonista. Kysymys kuitenkin kuuluu, miksi Trump Jr. ylipäänsä halusi tavata venäläisjuristin.

Muun muassa Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI ja senaatin tiedustelukomitea selvittää Venäjän sekaantumista Yhdysvaltain viime vuoden vaaleihin ja Trumpin kampanjan mahdollisia Venäjä-yhteyksiä.

Lähteet: Reuters, New York Times

Lisää aiheesta:

Trumpin poika todisti yhdeksän tuntia Venäjä-yhteyksistä – Clinton-puheet kiinnostavatNY Times: Trump hyväksyi poikansa harhaanjohtavan lausunnonWP:n haastattelema lakimies: Trumpin poika voi saada syytteen salaliitostaCNN: Demokraattisenaattori Kaine epäilee Trumpin poikaa maanpetoksestaDonald Trumpin poika: Venäläinen juristi tarjosi tietoja ClintonistaTrump soimaa Yhdysvaltojen tiedustelua epäamerikkalaisuudesta
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 10:25
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin murhasta epäilty oli puettu oikeudessa itsemurhan estävään pukuun – tällainen se on

  • 08:49
    Charlie Kirk

    Salamurhia ja somen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdä

  • 07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • 05:55
    Donald Trump

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla

  • Eilen16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys