Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nykyinen tiedonkeruu ei riitä: Suomeen esitetään opettajarekisteriä – "Ei ole olemassa hyviä vaihtoehtoja"

2:08Koulukiusaaminen yhä vakavampi ongelma – tuhannet lapset kiusaamisen uhreina jatkuvastiKatso myös: Koulukiusaaminen yhä vakavampi ongelma – tuhannet lapset kiusaamisen uhreina jatkuvasti
Julkaistu 17.12.2021 09:31

MTV UUTISET – STT

Opettajien tietojen keräämistä ja mahdollista rekisterin perustamista selvittänyt ryhmä on päätynyt esittämään opettajarekisterin perustamista.

Opetus- ja kulttuuriministeriön nimittämän selvitysryhmän mukaan lasten oikeuksien toteutumisen kannalta on välttämätöntä, että julkisella vallalla on käytettävissään lasten ja nuorten opetusta kuvaavia ajantasaisia tilastoja eri puolilta Suomea.

Nykyinen tiedonkeruu perustuu kolmen vuoden välein tehtävään kyselyyn, joka on selvitysryhmän mukaan riittämätön luotettavan ja ajantasaisen tilastoinnin näkökulmasta.

– Tietovaranto tukee koulutustarpeiden ennakointia, kansallista koulutuksen kehittämistä, kasvatuksen ja koulutuksen arviointia, sekä opettajakoulutuksen ja koulutuksen tutkimuksen kehittämistä, selvitysryhmä toteaa raportissa.

– Rekisteripohjaisen tiedonkeruun tarve on ilmeinen, eikä sille ole olemassa hyviä vaihtoehtoja.

Opiskelijarekisteri ehdotetaan ulotettavaksi eri oppiasteille vaiheittain. Rekisteri otettaisiin ensimmäisenä käyttöön esi- ja perusopetuksessa sekä lukioissa. Myöhemmin sen piiriin voitaisiin tuoda myös muun muassa varhaiskasvatuksen ja ammatillisen koulutuksen opettajat.

Viimeisessä vaiheessa harkittaisiin rekisterin laajentamista korkeakouluihin.

"Kustannukset merkittävät"

Opettajarekisterin kehittämistyön arvioidaan kestävän noin viisi vuotta. Perustamiskustannuksien arvioidaan olevan noin kolme miljoonaa euroa, minkä lisäksi rekisterin vuosittainen ylläpito voisi ensimmäisten vuosien aikana maksaa noin 500 000 euroa.

– Opettajarekisterin kustannukset olisivat merkittävät.

– Lisäksi opettajarekisteri vaatisi opettajien tietojen keräämistä paikallistasolla, mikä aiheuttaisi lisätyötä niille tahoille, jotka tallentavat tiedot tietojärjestelmään, luonnehditaan tiedotteessa.

Selvitysryhmä huomauttaa, että rekisterin myötä voitaisiin luopua kerran kolmessa vuodessa tehtävästä kyselystä, joka kustantaa 250 000 euroa. Myös se vie opetushenkilöstön työaikaa, jonka hintalapun arvioidaan olevan niin ikään neljännesmiljoonan luokkaa.

Move!-seurannan mukaan 5.–8. luokkalaisten kunto on heikentynyt huomattavasti, lue lisää alla olevista linkeistä: 

  • Liikunnanopettaja: Näin lasten ja nuorten heikko fyysinen kunto näkyy koulussa – tunteja täytyy suunnitella uudelleen
  • 38 vuotta liikuntaa opettanut Ari kertoo, mikä Move!-mittauksissa on hankalaa – "Se on monelle kynnyskysymys"

Lisää aiheesta:

OAJ-pomo MTV:lle: Nämä asiat uusien kuntapäättäjien on korjattava kouluissaOpetushallitus suosittelee kouluja kieltämään puhelimen häiritsevän käytön oppitunneilla – "Monet koulut ovat jo rajoittaneet""Ala kärsii vetovoimapulasta" – Henkilökuntapula herättää huolta, kun kokeilua kaksivuotisesta esiopetuksesta luonnostellaanHallitus aikoo pidentää oppivelvollisuutta 18 vuoteen: Auttaisi tutkijan mukaan etenkin "tyhmiä valintoja" tekeviä nuoria – mutta riittävätkö veroeurot kaikkien pudokkaiden pelastamiseen?Pisa-tutkija ei allekirjoita ehdotusta, jonka mukaan poikien oppimismenestys paranisi miesopettajia lisäämällä: "Kuulostaa aataminaikaiselta ajattelulta"Opettajat halutaan rekisteriin – "Vanhemmatkin voisivat tarkistaa opettajan taustan"
KouluLapsetNuoretVarhaiskasvatusYhteiskuntaRahaTalous
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • Eilen17:33
    Väkivalta

    Väkivaltainen välikohtaus helsinkiläiskoulussa – kaksi ulkopuolista pahoinpitelivät oppilaan

  • Eilen15:49
    Poliisi

    Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaan

  • ke19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin

  • ke15:41
    Ylioppilaskokeet

    Ylioppilaskokeissa ei tänään suuria ongelmia

  • 9.9.10:53
    Rikos

    Kirjoitus netissä johti rikostutkintaan Pohjanmaalla – Uhkaus koulua kohtaan