Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nurmelle rynnännyt huligaani tarttui valioliigapelaajaa kurkusta – "Kesti pitkään ennen kuin kukaan teki mitään"

Joukkuetoveri tuli Ashley Westwoodin (vas.) tueksi, kun Blackburnin fani (maassa) hyökkäsi tämän kimppuun.
Joukkuetoveri tuli Ashley Westwoodin (vas.) tueksi, kun Blackburnin fani (maassa) hyökkäsi tämän kimppuun. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 24.08.2017 10:21

MTV SPORT - STT

Jalkapallon Englannin liigacupin ottelu Blackburnin ja Burnleyn välillä sai myöhään keskiviikkona ikävän käänteen, kun kaksi kotijoukkueen kannattajaa juoksi kentälle uhittelemaan pelaajille.

Toinen heistä tarttui Burnleyn Ashley Westwoodia kurkusta. Westwood puolusti itseään ja työnsi kentälle rynnänneen huligaanin nurmen pintaan. 

– Kesti todella pitkään, ennen kuin kukaan teki mitään. Pelaajiemme täytyi puolustaa itseään, ja se ei voi olla oikein jalkapallossa, Valioliigassa pelaavan Burnleyn päävalmentaja Sean Dyche totesi BBC:lle.

Kahden kentälle juosseen kannattajan lisäksi poliisi pidätti Burnleyn katsomossa soihdun sytyttäneen henkilön.

Blackburnin ja Burnleyn kannattajien välit ovat tulenarat, sillä kaupungit sijaitsevat vain 24 kilometrin päässä toisistaan.

Burnley voitti ottelun 2-0.

Lisää aiheesta:

Manchester Unitedilla voitokas startti kauteen – tähtihankinnan tempulle kovaa kritiikkiä: "Näytti kuin olisi motannut pään irti"
Hyökkääjän temppu sai katsojat raivon partaalle – tekosesta napsahti syyte
Hurja yhteenotto jalkapallo-ottelussa – kolme valmentajaa heitettiin pihalle
Norwich antoi rajun pannan Teemu Pukin Valioliiga-debyytissä vilautelleelle miekkoselle – mies vastaa melkoisella uhittelulla
Valioliigahyökkääjä suuteli vastustajaa kahdesti kesken ottelun – sai rangaistukseksi keltaisen kortin
Brutaali hyökkäys ei jäänyt ainoaksi – ManU-kapteeni jyrähti fanien järjettömistä tempuista: "Pelaajat ovat vaarassa"
ValioliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 07:52
    Manchester United

    Man Unitedin supertähdeltä häkellyttävä ulostulo – "Olen heikoilla jäillä"

  • Eilen16:52
    Rattiraivo

    Liverpoolin mestaruusparaatissa väkijoukkoon ajanut mies sai yli 21 vuoden vankeustuomion

  • ma16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • 14.12.22:37
    Jalkapallo

    Pelottava hetki Valioliigassa – pelaaja lähetettiin sairaalaan: "Vaikeuksia hengittää"

  • 14.12.18:47
    Jalkapallo

    Synkkä hetki ratkaisi derbyn – Erling Haaland hurjana