Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuori kuoli kammottavasti USA:ssa: "Tilanne kuin Tappajahaissa" – rannan ensimmäinen haihyökkäys yli 80 vuoteen

1:27Nuori mies kuoli kammottavassa haihyökkäyksessä Yhdysvalloissa
Julkaistu 17.09.2018 20:54
Toimittajan kuva
Jessica Helaskoski

CNN:n mukaan kyseessä on ensimmäinen vakava haihyökkäys yli 80 vuoteen.

Yhdysvaltojen Massachusettsissa nuori mies on kuollut haihyökkäyksessä. Silminnäkijät kertovat, että dramaattinen tapahtuma sai alkunsa Newcomb Hollowin rannalla, kun hyökkäyksen uhri oli uimassa kaverinsa kanssa bodyboarding-laudoillaan.

Mies sai tapahtuman jälkeen välittömästi ensiapua. Uhri kuoli kuitenkin myöhemmin vammoihinsa Cape Codin sairaalassa.

Kyseessä on ensimmäinen vakava haihyökkäys Newcomb Hollowin rannalla sitten 1936.

Rannalla olijat yrittivät pelastaa uhrin

Videolta nähdään, kuinka useat rannalla olijat auttoivat nuorta haihyökkäyksen uhria.

Sky Newsin mukaan uhrilla oli pahoja vammoja alavartalossaan, eikä pulssia löytynyt elvytyksen aikana. Silminnäkijä kertoi, kuinka rannalla olevat tekivät kaikkensa uhrin pelastamiseksi.

– Paikalla oli puoli tusinaa ihmistä, jotka yrittivät tyrehdyttää verenvuodon pyyhkeillä ja boogie boardin köydellä.

"Tilanne oli kuin suoraan Tappajahai- elokuvasta"

Silminnäkijä kuvailee tilannetta rannalla kammottavaksi. Hän yritti välittömästi varoittaa muita uimareita haista.

– Mies potkaisi jotain takanaan ja sitten vedestä pilkahti pyrstö. Tilanne oli suoraan kuin Tappajahai-elokuvasta. Minä olin se joka huusi "hai, hai", kommentoi silminnäkijä.

Vakavia haihyökkäyksia ei ole tapahtunut kyseisellä rannalla yli 80 vuoteen. Samaisen rannan lähettyvillä koettiin kuitenkin toinen haihyökkäys viime elokuussa, kun hai puraisi lievästi 61-vuotiasta miestä.


Newcomb Hollow ranta on nyt suljettuna uimareilta.  

Lisää aiheesta:

Valkohai raateli 15-vuotiaan pojan hengiltä AustraliassaHai vaani naista rannan tuntumassa – tilanne tallentui dronelle: "Jatkoin kuvaamista, vaikka tärisin kauttaaltaan"Hai on tappanut uimarin Sydneyssä – ensimmäinen kerta liki 60 vuoteenPahaenteinen yksinäinen surffilauta ajelehti vedessä Australiassa – kateissa olevaa surffaria yritettiin pelastaa hailta: "Tilanne on äärimmäisen vakava"Surffari kuoli, kun hai puri miestä jalasta suositulla turistirannalla – ensimmäinen tapaus 60 vuoteen: "Luulin laudan lyöneen hänet tajuttomaksi"Painajaismainen tilanne tallentui videolle: Hai vaani rantavedessä pikkulasta Floridassa – vain yhdestä silminnäkijästä oli pelastajaksi
OnnettomuudetLuonto ja eläimetYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Onnettomuudet
  • Eilen17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • pe21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • pe19:23
    Lohja

    Kuljettaja törmäsi lapseen suojatiellä Lohjalla

  • pe14:49
    Espoo

    Kolmevuotias kriittisessä tilassa sairaalaan Espoossa – silminnäkijä kertoo mustasta Toyotasta

  • pe11:36
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"