Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nouseeko Norja jääkiekossa Suomen ja Ruotsin tasolle? – "En usko"

Ken-Andre Olimb
Ken-Andre Olimb
Julkaistu 14.05.2018 21:20

Otto Palojärvi / Herning

Norja säilytti paikkansa jääkiekon MM-kisojen A-ryhmässä voitettuaan turnauksen pisteautomaatin Etelä-Korean 3-0. Norjan esitystä ei voi pitää kehuttavana, mutta tavoitteensa joukkue pelistä saavutti.

MAINOS

Suomi–USA

Tiistaina klo 13.10 MTV3:lla ja C More Sport 1:llä. Studio-osuus jo klo 12.30 C Morella ja klo 13.00 Maikkarilla!

Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.

LUE MYÖS: Neljä tehtyä maalia ja nolla pistettä – näkemiin, Etelä-Korea!

– Oli kova peli. Tiesimme, ettei haaste olisi helppo. Mutta joukkueemme teki hyvää työtä ja piti korealaiset poissa maalipaikoilta, arvioi seuratasolla Ruotsin SHL:ssä Linköpingissä pelaava Norjan hyökkääjä Ken Andre Olimb MTV Sportille.

Norjan osalta turnaus sisälsi lähinnä pettymyksiä ja Korea-peli vaikuttikin enemmän pakkopullalta. Luistin kulki norjalaisilla korealaisia vastaan laiskasti, mutta Olimb vakuutteli joukkueensa pelanneen tosissaan.

LUE MYÖS: Pikaviisitin MM-tasolle tehneen Etelä-Korean pelaaja uskoo: "Britannia pärjää ihan hyvin"​​​​​​​

– Asenne oli meillä kunnossa, eikä valmistautuminen ollut ollenkaan vaikeaa. Meidän piti voittaa tämä peli ja odotimmekin tiukkaa peliä. Onneksi voitimme ja pelaamme ensi vuonnakin A-sarjassa.

Norjan turnausesitystä Olimb luonnehti pettymykseksi.

– En ole tyytyväisiä ollenkaan. Ei saisi käydä näin, että viimeisessä pelissä pitää vielä taistella sarjapaikasta. Haluamme jatkossa olla paremmin kiinni taistelussa puolivälieräpaikasta.

LUE MYÖS: Hirveä tapaturma: Outi, 41, menetti sormensa MM-kisoissa – "Verta tulee, pidä kättä ylhäällä"

Norja selvisi MM-kisoissa 2011 ja 2012 puolivälieriin. Sen jälkeen on sujunut heikommin. Olimbin mukaan tulevaisuus näyttää kuitenkin paremmalta.

– Meillä on muutamia nuoria lupaavia kavereita, jotka pelaavat Pohjois-Amerikassa. Näyttää ihan hyvältä.

Suomen ja Ruotsin vakavasti otettavaksi haastajaksi Norja ei Olimbin mukaan kuitenkaan kehity.

– En usko. Jos niin käy, kestää siihen vuosikausia, naurahti Olimb. 

Lisää aiheesta:

"Hän on luonut uskoa siihen, että joukkue on tarpeeksi hyvä" – Ruotsissa suitsutetaan Leijonien puolivälierävoittoa ja Jukka JalostaRuotsin NHL-tähti Leijonien putoamisesta: "Ei itse asiassa ole yllätys"Pikaviisitin MM-tasolle tehneen Etelä-Korean pelaaja uskoo: "Britannia pärjää ihan hyvin"Kasperi Kapanen valahti Leijonien antisankariksi: "En pelannut omalla tasollani"Häkellyttävä fakta: Leijonien pelaajista yli puolet ei ollut syntynyt kun Saksalle hävittiin viimeksiConnor McDavid heitti kiekkojargonia murskavoiton jälkeen – "Tanska laittoi meidät ahtaalle"
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 20:33
    Liiga

    SaiPa iski sekunnissa kiekon verkkoon – ottelulle erikoinen ratkaisu

  • 20:07
    Liiga

    SM-liigassa tapeltiin – suihkutuomiot helähti

  • 18:50
    Liiga

    Hurjat lukemat SM-liigassa

  • 17:40
    Leijonat

    Leijonien taaperrukselle jatkoa – samalla napsahti karuja uutisia

  • 13:02
    Liiga

    Liiga-syksyn parhaasta maalivahdista huolestuttava tieto