Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nordean korteilla voi nyt maksaa

Julkaistu 22.05.2016 12:41

MTV UUTISET - stt

Nordean kaikilla pankki- ja luottokorteilla voi taas maksaa kaikensuuruisia ostoksia, Nordean viestinnästä kerrottiin puolenpäivän jälkeen.  

Pankkiautomaateilta ei kuitenkaan voi vielä nostaa käteistä Nordean korteilla. Verkko- ja mobiilipankit eivät myöskään toimi.  

Nordealla on parhaillaan käynnissä aamuneljältä alkanut laaja palvelukatko, joka johtuu pankin it-järjestelmien uudistamisesta. Näillä näkymin katko päättyy iltakuudelta tai mahdollisesti jo aiemmin. Nordea ottaa palvelukatkon aikana käyttöönsä myös lisää tietokonekapasiteettia.  
Nordean lehdistöpäällikkö Anni Hiekkanen kertoo, että pankin asiakaspalvelussa on ollut aamun aikana melko hiljaista. Nordean asiakkailta on siis tullut palautetta palvelukatkosta vain vähän.  

– Olemme koko ajan painottaneet sitä, että täksi päiväksi pitäisi etukäteen varata käteistä, Hiekkanen sanoo.  

Pankin asiakkaat ovat kuitenkin kirjoittaneet Nordea Suomen Facebook-sivulle jonkin verran kärkkäitä kommentteja. Niiden perusteella osalle asiakkaista katko on tullut ennakkotiedottamisesta huolimatta yllätyksenä.   

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Nordean palveluissa ollut jälleen häiriöitäNordean palvelukatko venyi reippaasti – palvelut pois käytöstä pitkälle maanantaihin: "Olemme erittäin pahoillamme"Osuuspankin häiriöt ohi – palvelut edelleen tehostetussa tarkkailussaNordean kortit toimivat taas – osa IT-huoltotöistä saatu valmiiksiNordean korteilla ei saa käteistä – asiakkailta kiukkuisia viestejä FacebookissaNordealla palvelukatko: Nosta käteistä etukäteen

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:45
    Rasismi

    Asiantuntija japanilaisten ajatuksista silmienvääntelyyn: ”Tällaisiako suomalaiset ovat?”

  • 19:38
    Politiikka

    Yle: Perussuomalaisten Eerola pitää rangaistustaan silmienvääntelykohusta liian lievänä

  • 18:55
    Rasismi

    Adlercreutz MTV:lle perussuomalaisten anteeksipyynnöistä: Siihen on uskominen, kunnes toisin todistetaan

  • 17:00
    Koulu

    Adlercreutz MTV:lle: Hallitus alkaa selvittää uskonnontunnit korvaavaa oppiainetta

  • 16:57
    OP

    OP:n mobiilisovelluksessa ja verkkosivuilla häiriöitä