Pankkikonserni Nordean asiakkaiden on syytä varautua sunnuntaina yli puolen vuorokauden pankkipalveluiden katkoon. Sen aikana ei voi esimerkiksi nostaa käteistä, käyttää mobiilipankkia tai verkkopankkia. Kortilla maksaminenkin onnistuu vain osittain.
Katko pankkipalveluissa alkaa sunnuntaina aamuyöllä kello 4 ja jatkuu alkuperäisten suunnitelmien mukaan kello 18:aan.
Nordean liiketoimintajohtajan Jussi Mekkosen mukaan kortilla maksaminen onnistuu vain rajoitetusti kaupoissa ja kylmäasemilla.
– Pyrimme poikkeusjärjestelyillä mahdollistamaan pienehköt ostokset, esimerkiksi kaupassa käynnit ja auton tankkaukset. Kuitenkin tällöinkin korttien käytössä voi olla hitautta tai joitakin katkoksia.
Nordea on Mekkosen mukaan tiedottanut palvelukatkosta laajasti suurasiakkaille. Mukana on muun muassa huoltamoketjuja, öljyliikkeitä, kauppoja, kauppaketjuja, kauppakeskuksia ja taksidatayhtiöitä.
Katkon aikana käteinen on tietysti kovaa valuuttaa. Mekkonen ei kuitenkaan kehota ihmisiä nostamaan etukäteen valtavan suuria käteissummia ihan turvallisuussyistä.
– Jos sunnuntaina on esimerkiksi jokin kaupantekotilaisuus, kannattaisi myyjän kanssa neuvotella maksun maksamisesta vaikkapa katkoa ennen tai sen jälkeen, Mekkonen neuvoo.
Harvinainen operaatio
Palvelukatkon ajankohtaa mietittiin Mekkosen mukaan tarkkaan. Koska kyse on osasta isompaa hanketta, työt piti ajoittaa loppukevääseen.
