Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokian Renkaiden ex-pomo tuomittu testivilppijutussa – testeihin paranneltuja renkaita ei ollut myytävänä

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 10.04.2025 10:31(Päivitetty 10.04.2025 10:55)

MTV UUTISET – STT

Entisten hallituksen jäsenten syytteet hylättiin myös hovioikeudessa.

Helsingin hovioikeus tuomitsi torstaina Nokian Renkaat Oyj:n entisen toimitusjohtajan ja neljä muuta yhtiön palveluksessa vuonna 2015 ollutta ihmistä niin sanotussa testivilppijutussa. Nokian Renkaat tuomittiin 50 000 euron yhteisösakkoon. Syytteet oli aiemmin hylätty Helsingin käräjäoikeudessa.

Hovioikeus katsoi entisen toimitusjohtajan Ari Tapio Lehtorannan, 61, syyllistyneen arvopaperimarkkinoita koskevaan tiedottamisrikokseen.

– Hovioikeus toisin kuin käräjäoikeus katsoi, että yhtiön entinen toimitusjohtaja oli törkeästä huolimattomuudesta jättänyt asianmukaisesti antamatta Nokian Renkaat Oyj:n osakkeeseen liittyvän tiedon, jonka arvopaperimarkkinalaki velvoitti antamaan ja joka oli omiaan olennaisesti vaikuttamaan osakkeen arvoon, hovioikeuden tiedotteessa sanotaan.

Lehtoranta tuomittiin 40 päiväsakkoon, josta maksettavaa hänen tuloillaan tulee 10 000 euroa.

Ei näyttöä vilpistä

Hovioikeuden mukaan asiassa jäi näyttämättä, että Nokian Renkaat olisi menetellyt vilpillisesti renkaiden lehtitesteissä. Lehtoranta ei oikeuden mukaan ollut saanut mitään yksilöityä tai konkreettista tietoa siitä, että testivilppiä olisi ollut.

Hovioikeus kuitenkin katsoo, että Lehtoranta sai joulukuussa 2015 tietoonsa, että väitteitä vilpistä olisi mahdollisesti tulossa julki. Oikeuden mukaan hänen olisi vähintään pitänyt ottaa asia esille yhtiön hallituksessa ja päättää pörssitiedotteen antamisesta.

– Asiaa on tullut arvioida näin siitä huolimatta, ovatko yhtiön vilpillistä menettelyä koskevat väitteet pitäneet paikkansa vai eivät, tuomiossa sanotaan.

Oikeuden mukaan Lehtoranta ei ollut ryhtynyt toimiin ennen kuin Kauppalehti julkaisi asiasta artikkelin helmikuussa 2016.

Muiden syytettyjen tavoin Lehtoranta kiisti syytteen. Hän vetosi siihen, ettei ollut saanut hallitukselta erillistä toimeksiantoa selvittää testivilppiepäilyksiä. Hänen mukaansa hänellä tai hallituksella ei joulukuussa 2015 ollut sisäpiirintiedolta edellytettävällä tavalla mitään täsmällistä, olennaista tai ei-julkista tietoa testivilpistä.

Syyttäjien mukaan yhtiön hallitus päätti lokakuun lopulla vuonna 2015 selvittää renkaiden lehtitestauksiin liittyviä vilpillisiä käytäntöjä.  Päätös tehtiin syyttäjien mukaan sen jälkeen, kun hallitus ja toimitusjohtaja saivat tietää yhtiön ulkopuolella olevista dokumenteista, joiden mukaan lehtitestauksiin toimitettuja renkaita oli manipuloitu ja paranneltu testejä varten. 

Vastaavia renkaita ei saanut rengasliikkeistä.

Rikoshyöty valtiolle

Neljä yhtiössä eri työtehtävissä työskennellyttä käytti hovioikeuden mukaan hyväkseen rengastesteihin liittyvää sisäpiirintietoa myydessään yhtiön optio-oikeuksia. Oikeuden mukaan heidän tarkoituksenaan oli hankkia itselleen taloudellista hyötyä.

Kolme tuomittiin sisäpiirintiedon väärinkäytöstä päiväsakkoihin. Maksettavaksi tulevat summat ovat vajaasta 3 000 eurosta yli 10 000 euroon. Neljäs tuomittiin törkeästä sisäpiirintiedon väärinkäytöstä neljän kuukauden ja 15 päivän ehdolliseen vankeuteen.

Kaikki neljä määrättiin menettämään valtiolle rikoksella saatu taloudellinen hyöty. Se vaihteli reilun 500 euron ja 10 000 euron välillä.

Hovioikeus hylkäsi käräjäoikeuden tavoin entisten hallituksen jäsenten syytteet arvopaperimarkkinoita koskevasta tiedottamisrikoksesta.

Juttua päivitetty kauttaaltaan kello 11.54.

Lue lisää: Helsingin käräjäoikeus on hylännyt kaikki syytteet Nokian Renkaita koskevassa pörssirikosjutussa

Lisää aiheesta:

Uros-perustajien petossyyte hylättyKouluturvaa-lehden toiminnassa epäiltiin lähes miljoonaluokan huijausta – vuosien jälkeen syyttäjä peruutti syytteetSyyttäjä vaatii Uroksen perustajille ehdotonta vankeutta – Hallikainen kiistää syytteen törkeästä avustuspetoksestaKymmenelle vaaditaan rangaistuksia Nokian Renkaiden testivilppi-jutussa – yhtiö toimitti lehtien testeihin erikseen valmistettuja renkaitaNokian omistaman Comptelin ex-toimitusjohtajalle vaaditaan ehdollista vankeutta törkeästä sisäpiiritiedon väärinkäytöstäSyyte: Talvivaaran ex-kaivosjohtaja hyötyi sisäpiirikaupoilla noin 200000 euroa
Nokian RenkaatTuomiotRikos

Tuoreimmat aiheesta

Nokian Renkaat
  • 18.6.13:39
    Talous

    Suomalaiset sijoittavat nyt innokkaasti aseteollisuuteen

  • 6.5.21:26
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden myynti kasvoi, mutta tappio syveni – pörssikurssi kovassa laskussa

  • 20.07.202415:47
    Italia

    Nokian Renkaille italialainen toimitusjohtaja

  • 29.04.202415:04
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden tappio syveni – tulos kärsi lakoista ja huthien iskuista

  • 11.04.202416:11
    Tulipalot

    Nokian Renkaiden tehtaalla hälytys suuresta palosta: Henkilökunnan ripeä toiminta pelasti