Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nojatuolissa istunutta ammuttiin otsaan Espoossa, raskaat syytteet – surma-asetta yritettiin myydä junassa

Syyttäjän mukaan mies ampui pistoolilla otsaan nojatuolissa istuvaa alastonta ja päihtynyttä miestä.
Syyttäjän mukaan mies ampui pistoolilla otsaan nojatuolissa istuvaa alastonta ja päihtynyttä miestä.All Over Press
Julkaistu 07.05.2018 15:31

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä vaatii Espoon käräjäoikeudessa yli 11 vuoden vankeustuomiota taposta syytetylle miehelle.

Syyttäjän mukaan mies ampui pistoolilla otsaan nojatuolissa istuvaa alastonta ja päihtynyttä miestä, joka oli hänelle velkaa. Miehet olivat olleet tekemisissä huumausaineisiin liittyen. Henkirikos tapahtui tammikuussa Espoon keskuksessa.

Syytetty oli haastehakemuksen mukaan herättänyt ensin lattialle sammuneen uhrin ja vaatinut tältä selvitystä aseen ja savukranaatin kanssa. Hän oli ampunut varoituslaukauksen seinään ja poistanut sokan savukranaatista, minkä jälkeen uhri istui nojatuoliin ja epäilty ampui häntä päähän.

Syyttäjän mukaan savukranaatti oli anastettu Puolustusvoimilta. Taposta epäiltyä syytetään sen vuoksi myös kätkemis- ja räjähderikoksesta.

Yksi nainen ja kaksi miestä on syytteessä rikoksentekijän suojelemisesta.

Toinen miehistä luovutti syyttäjän mukaan asunnon piileskelypaikaksi, toinen toimi kuskina henkirikoksen jälkeen. Naisen syytetään piiloutuneen tapon jälkeen syytetyn kanssa asuntoon, jossa he vaihtoivat vaatteitaan ja leikkasivat hiuksia tarkoituksenaan poistua mahdollisesti maasta. Syyttäjän mukaan nainen otti vastaan myös henkirikoksessa käytetyn aseen ja myi sitä junassa. Ase jäi kateisiin.

Kaikki kolme suojelusta epäiltyä olivat tammikuussa vangittuna. Syyttäjä vaatii naiselle sakkoja, mutta katsoo, että jo istutut päivät ovat kahdelle muulle riittävä seuraamus.

Lisää aiheesta:

Oululaismies puristi naisen kuoliaaksi – kuljetti ruumiin maastoon matkalaukussaKylmäävät syytteet: United Brotherhoodiin kuuluva mies pakotti uhrin mukaansa ja uhkasi tappaa olemattoman velan vuoksi – kätyreinä sorakuoppataposta tuomittu kaksikkoMies kimmastui tuttavalleen Lappeenrannassa – teloitti miehen revolverilla, kun tämä istui vessanpöntölläUhri kuljetettiin surman jälkeen ampumaradan lähelle – syyttäjä: Nainen ampui sängyssä makaavaa miestä ilmakiväärillä sydämeen ja yritti kaivaa luodin ulos pinseteilläAse laukesi ja luoti osui miestä päähän, uhri kuoli heti – oikeus hylkäsi tapposyytteenKaksikolle tuli riitaa tienkäytöstä, mies ampui toista selkään – Syyttäjä vaatii kymmenen vuoden vankeusrangaistusta
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen17:53
    Ukrainan sota

    Ukraina selvitti: Tässä yksi Butshan verilöylyn venäläiskomentajista

  • Eilen17:03
    Vankila

    Mediat: Huumeliigan parikymppinen porvoolaispomo on kadonnut

  • Eilen16:47
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Peitepoliisi "Seppoa" ei tarvita oikeuden eteen kuultavaksi – MTV seurasi

  • Eilen15:52
    Aina-karhu

    Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta eläinsuojelurikoksesta Kuusamon suurpetokeskuksessa

  • Eilen15:00
    Henkirikokset

    Tapetun Katjan kontolla kohuttu rikos Helsingin ytimessä