Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nizzan hyökkääjä pyysi lisää aseita tekstiviestillä juuri ennen iskua

1:45Nizzan hyökkääjä väitti itseään jäätelökuskiksi
Julkaistu 17.07.2016 17:13(Päivitetty 17.07.2016 21:07)

MTV UUTISET – STT

Nizzassa ihmisjoukkoon kuorma-autolla ajanut hyökkääjä vaati lisää aseita tekstiviestillä juuri ennen iskua.

Poliisilähde kertoi sunnuntaina, että hyökkääjän kännykästä on löydetty lähetetty viesti, jossa hän pyytää tuomaan lisää aseita.

Hyökkääjä oli ilmaissut tyytyväisyytensä siitä, että oli saanut haltuunsa pistoolin. Lisäksi hän oli ottanut itsestään ja kuorma-autosta kuvia ennen iskua ja lähettänyt niitä eteenpäin.  

Hyökkääjän on kerrottu valmistautuneen iskuun etukäteen ja käyneen kuorma-autolla rantapromenadilla kahtena päivänä ennen iskua.   
Sunnuntai-iltaan mennessä poliisi oli pidättänyt iskun takia seitsemän ihmistä, joita kuulusteltiin.

Asumuserossa elänyt vaimo päästettiin vapaaksi sunnuntaina. Vaimoa edustava asianajaja Jean-Yves Garino kertoi ranskalaiskanava BMFTV:n lähetyksessä, että hyökkääjä oli ollut väkivaltainen vaimoaan kohtaan.  

Äärijärjestö Isis ilmoitti lauantaina olevansa iskun takana. Hyökkääjän ja äärijärjestön yhteyttä ei ole kuitenkaan todistettu.  

Lisää aiheesta:

Veitsi-isku lähellä Pariisia, kaksi kuoli ja yksi haavoittui vakavasti – Reuters: kuolleet hyökkääjän äiti ja siskoSyyttäjä: Nizzan hyökkääjä suunnitteli iskua useita kuukausia – apuna viisi muuta henkilöä
Syyttäjä: Nizzan iskun tekijä oli osoittanut selkeää kiinnostusta radikaaliin islamiin
Uusia tietoja Nizzan hyökkääjästä: Deittaili 73-vuotiasta miestä, värvättiin vasta kaksi viikkoa sitten
Nizzan tekijän henkilöllisyys vahvistettu – Silminnäkijä: Hänellä näytti olevan hauskaa
Nizzan hyökkääjän nimi julki: Työskenteli tavarakuskina, taustalla väkivaltarikoksia
Nizzan iskuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nizzan isku
  • 30.10.202019:28
    MTV Uutiset Live

    MTV selvitti: Näissä Euroopan maissa terroristit tekevät tuhoa – tutkija: Ranskassa on hyvin pitkälle kehittyneet jihadistiset yhteisöt

  • 14.07.202015:44
    Terrorismi

    "Ota kädestä kiinni, pidä vaikka silmät kiinni, mutta alas et saa katsoa" – Bertta, 21, pakeni tasan neljä vuotta sitten, kun kuorma-auto ajoi väkijoukkoon Nizzassa

  • 14.07.201717:27
    Ulkomaat

    Nizzassa muistettiin vuoden takaisen terrori-iskun uhreja – itsenäisyyspäivän ilotulitus peruttu

  • 15.10.201615:29
    Ulkomaat

    Nizzassa muistettiin kuorma-autohyökkäyksen uhreja

  • 24.09.201606:30
    Ulkomaat

    Nizzan terrori-iskun seuraus: lasten koulunkäyntiä vahtivat nyt poliisit ja sotilaat - opettajilla hätäpainikkeet kaulassa